Obtožbe admirala Mullena, ki se sicer poslavlja s položaja poveljnika združenega poveljstva ameriške vojske, so najbolj resne na račun Pakistana in njegove obveščevalne službe ISI doslej, navaja ameriški dnevnik New York Times.

So tudi najbolj neposredne obtožbe, da Pakistan spodkopava ameriška prizadevanja za stabilizacijo Afganistana. Zagotovo bodo še dodatno zaostrile odnose med državama, ki so sicer napeti že dlje časa, še posebej pa od ameriške likvidacije terorističnega voditelja Osame bin Ladna sredi Pakistana brez vednosti njegovih oblasti in vojske.

ZDA že dlje časa na glas ugotavljajo, da pakistanska obveščevalna služba podpira močno teroristično mrežo Hakani, ki ima sedež v pakistanskih plemenskih območjih in izvaja smrtonosne napade v Afganistanu. Admiral Mullen pa je zdaj izrazil prepričanje, da gre podpora še dlje in da je vse bolj usmerjena neposredno proti ZDA v Afganistanu.

Med tovrstnimi napadi so tudi napad z avtomobilom bombo na Natovo nadzorno točko južno od Kabula 10. septembra, pri čemer je bilo ubitih najmanj pet ljudi, 77 koalicijskih vojakov pa je bilo ranjenih, je izpostavil Mullen pred senatnim odborom za oborožene sile v Washingtonu.

"Imamo tudi verodostojne dokaze, da so bili (pakistanski obveščevalci) za napadom na hotel Intercontinentala v Kabulu 28. junija in da so podprli več manjših, a učinkovitih operacij," je dejal admiral. "Na kratko, mreža Hakani deluje kot dejanska oborožena roka pakistanske obveščevalne agencije ISI," je poudaril.

Zadnji tovrstni napad pa je bil prejšnji teden, ko je skupina napadalcev v Kabulu napadla poveljstvo Isafa in ameriško veleposlaništvo. Obleganje je trajalo kar 19 ur.

Kot meni New York Times, so bile admiralove besede del namerne kampanje krepitve pritiska na Pakistan in morda tlakovanje poti za še več napadov ameriških brezpilotnih letal - ali pa celo kopenskih sil - na pakistanskem ozemlju, da bi izbezali upornike iz njihovih zatočišč.

Predstavniki ameriške administracije za zdaj sicer še ne želijo na glas razpravljati, kaj vse so pripravljeni narediti, vendar pa je iz besed Mullena razvidno, da boj proti mreži Hakani postaja prioriteta, še navaja ameriški dnevnik.

V Pakistanu so se medtem na Mullenove besede že odzvali z ogorčenjem in napovedali, da če se bodo tovrstna javna obtoževanja o vpletenosti Pakistana v napade na ameriške interese v Afganistanu nadaljevala, se bo zavezništvo med ZDA in Pakistanom končalo.

"Ne morete si privoščiti odtujevanja Pakistana. Ne morete si privoščiti odtujevanja pakistanskega ljudstva," je za pakistansko Geo TV dejala zunanja ministrica Hina Rabani Khar. "Če boste s tem nadaljevali, bo šlo to na vaš račun," je še dodala, kot povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Kharova, ki je sicer pakistanska zunanja ministrica šele dobra dva meseca je v New Yorku, kjer se udeležuje zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov, še opozorila, da "poniževanje zaveznika ni sprejemljivo". "Naj bo tudi jasno, da naša država ni ne vojaško ne gospodarsko odvisna od ZDA," je še dodala.