Vaja se je začela z vzletom potniškega letala Turbolet L-410 z letališča Edvarda Rusjana v Mariboru proti Madžarski. Takoj po vzletu je letalo spremenilo smer in se obrnilo proti Ljubljani, pri tem pa je pilot oddal znak za pomoč ob ugrabitvi letala. Komunikacija je bila nato prekinjena, letalo pa ni oddajalo več svojega položaja, so zapisali v scenariju vaje.

Območna kontrola zračnega prometa je Centru za nadzor in kontrolo zračnega prometa na Brniku posredovala informacijo o možni ugrabitvi letala, ta pa je obvestil poveljniški center SV, ki je alarmiral prestreznika Pilatus PC-9 na letališču Cerklje ob Krki. Slednja sta prestregla ugrabljeno letalo in ga prisilila k pristanku na Letališču Jožeta Pučnika, kjer je dogajanje spremljala novinarska ekipa.

Vzpostavili stik z ugrabitelji

Po pristanku so ugrabljeno letalo prevzele letališke službe, nato pa policisti, ki so ob pomoči varnostnikov letališke službe zavarovali območje in vzpostavili komunikacijo z ugrabitelji. Po ustrelitvi enega izmed talcev so v letalo vdrli pripadniki specialne enote, onesposobili ugrabitelje in pripeljali prestrašene talce na varno.

Željko Savič z Generalne policijske uprave je po vaji povedal, da se je policija v skupno urjenje postopkov vključila z vsemi operativnimi enotami, ki sodelujejo pri reševanju tovrstnih kriznih situacij. To so kriminalisti Policijske uprave Kranj, policisti postaje letališke policije Brnik, specialne enote, operativno-komunikacijskega centra, policijski pogajalci in informatiki.

15-minutna reakcija s prestrezniki

SV v primeru ugrabitve potniškega letala s sumom terorističnega dejanja po besedah majorja Leona Finžgarja zagotavlja pripravljenost, da v 15 minutah reagira z lovci prestrezniki, medtem ko v času izmene v centru za nadzor in kontrolo zračnega prometa reagirajo praktično v času prvega obvestila o dogajanju. Možno je tudi posredovanje letal zveze NATO, a le v omejenih nalogah, torej v primeru ugrabitve civilnega letala brez uporabe sile, je še pojasnil.

Skupno urjenje postopkov SV, policije in letaliških služb aerodroma Jožeta Pučnika Ljubljana v primeru ugrabitve potniškega letala je sicer del taktične vaje SV Izziv 2011. Na njej poveljstva in enote štiri dni v septembru urijo postopke pri prehodu v višjo stopnjo pripravljenosti in zaščiti sil pri izvajanju zaščite slovenskega zračnega prostora.