Poudaril je, da so kristjani v slovenski zgodovini že pomagali zdraviti družbo in državo, "recimo v Krekovem času, ko je je Janez E. Krek rešil Slovence iz politične otopelosti, primitivnega kapitalističnega izkoriščanja delavcev in kmetov", ali leta 1991, ko "smo vsi šli na volišča in ustanovili svojo državo". Danes pa naj bi bili državljani "spet kakor v getu - potisnjeni v kot, v drugorazrednost". Po Strgarjevem mnenju jih v drugorazrednost potiska tudi sam predsednik države. Dokaz za to naj bi bil razvpiti Türkov odgovor novinarjem, ko so ga ti pred prihodom na osmomarčevsko proslavo pred dvema letoma prosili za izjavo o odkritjih v Hudi Jami in jim je ta odgovoril, da je to tisti dan "drugorazredna tema".

Proti Cerkvi, "ustanovi, ki nas je kultivirala in uvrstila v svet civilizacije", in krščanskim državljanom naj bi bila naravnana tudi Liberalna akademija, ki je v neki izjavi - tako pravi Strgar - kristjanom očitala, da se pretirano vključujejo v družbene zadeve. Kristjani, je poudaril, ne bi smeli več nasedati takšni "primitivni propagandi". Ob volitvah zato ne bi smeli več ostajati doma, temveč se jih polnoštevilno udeležiti in na njih izbirati poštene, strokovno podkovane in zavedne Slovence, ljudi, ki sprejemajo "Slovenijo z vso njeno zgodovino, s kulturnimi in civilizacijskimi prvinami, ki smo jih podedovali in ki so splošne in hkrati krščanske". Strgar je ob tem prepričan, da je vse, kar je na svetu dobrega, tudi krščansko.

Civilna iniciativa Prebudimo Slovenijo, ki organizira zbor na Otočcu, po Strgarjevih besedah nima namena prerasti v stranko, bodo pa aktivno iskali poti za izhod iz "pogubnega stanja" v "pravo demokracijo". Na srečanju bo ljudem spregovorilo deset izbranih govorcev in ena govorka. Uvodni predavanji so zaupali Justinu Stanovniku, vidnemu članu Nove slovenske zaveze, med drugim znanemu po svojih nepopustljivih stališčih na roških "spravnih" slovesnostih, in dr. Žigi Turku, članu strokovnega sveta SDS. Za njima bodo nastopili dr. Lovro Šturm, dr. Janez Gril, Mojca Kucler Dolinar, Aleš Primc, dr. Anton Meden, Matej Čepin, Lenart Rihar, Lojze Peterle in dr. Marko Terseglav.

Na Dnevnikovo vprašanje, ali je iz vrstnega reda nastopajočih mogoče sklepati, da je Civilna iniciativa bližje SDS kot (Peterletovemu) gibanju Fokus 2031, ki naj bi pomagalo oblikovati močno demokrščansko opcijo, je Strgar odgovoril, da tega ni mogoče sklepati. Predavatelje, je dodal, so izbrali glede na to, ali imajo kaj povedati, Peterleta zlasti zaradi njegovega poznavanja EU.