Ponovil je, da se ne bori za oblast, ampak za potrebne reforme. Zato tudi ne razmišlja, da bi kakor koli ukrepal, da bi dobil večino v državnem zboru. Sestal se je sicer z nepovezanim poslanci, ki so želeli pogovor, drugi take želje niso izrazili in tudi sam jih ni prosil za to.

Odločitev poslank in poslancev bo zelo pomembna

V svojih nastopih ob obravnavi predloga rebalansa državnega proračuna in pred samim glasovanjem o zaupnici bo, kot pravi, odkrit; povedal bo, kaj namerava storiti in kaj je bilo doslej "strateško storjenega v pravo smer", nato pa bo poslankam in poslancem prepustil, da se brez njegovega "posebnega truda za ali proti odločijo tako, kot mislijo".

Pri tem je Pahor opozoril, da bo odločitev poslank in poslancev zelo pomembna. Če bodo tako določili, bo Slovenija morda po 20. septembru brez vlade. Z vidika upravljanja pa bo invalidna, dokler ne dobi nove vlade s polnimi pooblastili.

Če bodo poslanci presodili, da je to za državo manj škodljivo, kot da ostane ta vlada s polnimi pooblastili, bodo za to svojo odločitev prevzeli odgovornost, pravi Pahor.

Pahor sicer meni, da so danes tekoči posli bistveno premalo, da bi odgovorili na izzive. Strateški odziv Slovenije na zapletene razmere pa z vlado brez polnih pooblastil ne bo mogoč. To je po njegovem slaba odločitev za Slovenijo, a poslanci imajo pravico, da presodijo, da je morda "ta vlada za Slovenijo še slabša", je ponovil.

Bo prihodnost hrabro ocenila kakšne odločne poteze, storjene v tem času?

Sicer pa bo, če bodo ministri potrjeni in bo vlada dobila zaupnico, glavna naloga te vlade, da Slovenija ohrani evrsko valuto. Temu strateškemu cilju pa bodo podrejene obveznosti vseh ministrstev.

Kot je še dejal, se teh okoliščin zaveda in če bo mandat ohranil, se bodo skupaj z ekipo potrudili delati po najboljših močeh. Dodal je, da je imel doslej na čelu te vlade možnost voditi 150 sej in sprejeti veliko pomembnih odločitev. Upa pa, da bo prihodnost nekoliko bolj "hrabro ocenila kakšne odločne poteze, ki so bile v tem času storjene".

Sicer po Pahorjevih besedah danes vlada ni obravnavala izhodišč za pogajanja o plačah v javnem sektorju, saj na seji ni bilo generalne sekretarke vlade Helene Kamnar in odločili so se, da izhodišč ne bodo sprejemali brez glavne pogajalke na vladni strani.