90 odstotkov mladih živi v državah v razvoju, od teh je 900 milijonov deklet in mladih žensk, ki imajo malo ali skoraj nobenega dostopa do izobrazbe in reproduktivnega zdravstvenega varstva, je povedal vodja UNFPA Babatunde Osotimehin v torek na forumu v Washingtonu, na katerem so predstavili akcijo "7 milijard dejanj" (7 billion Actions).

Z akcijo, ki so jo simbolno poimenovali po okroglem številu, ki ga bo kmalu doseglo svetovno prebivalstvo, želijo Združeni narodi prekiniti krog revščine in pomanjkljive zdravstvene oskrbe v državah, v katerih obstaja velika neenakost med spoloma.

"Ne gre za prostor, gre za enakost, socialno pravičnost in ustrezno porazdelitev," je še dejal Osotimehin, ki ocenjuje, da bo svetovno prebivalstvo številko sedem milijard doseglo 31. oktobra.

Svetovno prebivalstvo je v minulih desetletjih močno naraslo. V samo 123 letih se je podvojilo z ene milijarde leta 1804 na dve milijardi leta 1927. Od leta 1987, ko je številka dosegla pet milijard, je bilo za novo milijardo potrebnih le enajst let, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Danes je ključno izboljšati zdravstveno oskrbo mater, omogočiti načrtovanje družine in šolanje za dekleta, pa tudi izkoreniniti pohabljanje ženskih genitalij in obljubljanje deklic za poroko. Mnoga dekleta in mlade ženske želijo iti na univerzo, odložiti poroko, izboljšati zdravje in imeti manj otrok, je še prepričan vodja UNFPA.

Zato je akcija "7 milijard dejanj" poziv za delovanje in služi hkrati kot platforma za posameznike, podjetja, vlade, nevladne organizacije, medije in akademike, da dajo svoj prispevek.

"Ko so zaščitene pravice žensk in deklet, ko so te zdrave in izobražene... lahko polno sodelujejo v družbi in potem pride tudi do napredka v njihovih družinah, skupnostih in državah," pa je prepričana Lois Quam, ki vodi pobudo za globalno zdravstvo znotraj ameriškega State Departmenta.