V kompleksu Macoule izvajajo tudi manjše laboratorijske jedrske poskuse, iz plutonija in urana proizvajajo jedrsko gorivo, vojska izdeluje tritij, v letih 1956 do 1968 pa je tu delovala prva francoska jedrska elektrarna.

Po poročanju ASN vzrok eksplozije v peči za taljenje nizko radioaktivnih kovin še ni znan. V kompleksu med drugim sežigajo tudi obleke, rokavice in maske zaposlenih v jedrskih elektrarnah. V času eksplozije so bile v peči 4 tone kovinskih odpadkov z zelo nizko radioaktivnostjo. "Gre za industrijsko in ne za jedrsko nesrečo," je poudaril predstavnik državnega električnega koncerna EDF, ki v Marcoulu izvaja sežiganje odpadkov.

ASN je že včeraj popoldne, ob 16. uri, uradno razglasila, da v Marcoulu in okolici ni nevarnosti. "Zaradi te nesreče ni prišlo do povečane radioaktivnosti in ukrepi za zaščito ljudi niso potrebni," so sporočili iz ASN, ki je že včeraj razpustila komaj vzpostavljeni krizni štab. Eksplozija v peči je povzročila požar, ki so ga ob 13. uri dokončno pogasili. Poslopje, v katerem je bila peč, je ostalo nepoškodovano.

Tudi neodvisni francoski inštitut za jedrske raziskave Criirad, ki so ga ustanovili posamezniki po černobilski katastrofi leta 1986, meni, da ni nevarnosti. "Naše merilne naprave okoli jedrskega kompleksa danes do 14.15 niso zaznale povečane radioaktivnosti," je dejal predstavnik Criirada.

Jedrska varnost je za Francijo izjemno pomembna, ker ima ta država največ jedrskih elektrarn na svetu. Kar 80 odstotkov vse francoske elektrike proizvedejo jedrske elektrarne, ki so velik adut francoskega gospodarstva.