Čista, neomejena energija

Fizik Sergio Focardi ter inženir Andrea Rossi sta najavila, tako Jutarnji.hr, da bosta kmalu pognala t.i. E-Cat, daljše Energi Catalizer. ''Skupaj s sodelavcem Rossijem sva razvila napravo, ki omogoča proizvodnjo čiste energije v neomejenih količinah. Centrale, ki delajo na principu hladnega zlitja, bi lahko bile glavni izvor energije v prihodnosti,'' je povedal 79-letni Focardi, ki je sicer učil na univerzi v Bologni.

Izvedljivo, a popolnoma neekonomično - do sedaj

Znano dejstvo je, da če obstaja ''sveti gral'' fizike, potem je to vsekakor termonuklearna fizika, s kateri fiziki ''bijejo bitko znanja'' že od 60-ih let. Gre za proces, ki se sicer odvija na Soncu, zaradi podobne jedrske reakcije pa eksplodira tudi vodikova bomba. Med fuzijo, razlaga Jutarnji, se, kot pove že sam izraz, spajajo vodikovi izotopi, pri čemer nastajajo helijeva jedra in nevtroni, obenem pa se sprošča ogromna količina energije.

Seveda ni tako preprosto, kot se sliši. Da reakcija sploh začne potekati, morajo gorivo segreti na nepredstavljivih 10 milijonov stopinj Celzija, kar nastane je plazma. Nadalje se jedra začnejo spajati šele, ko je dovolj pritiska v prostoru, povrh vsega pa se mora plazma dovolj dolgo zadrževati tudi v t. i. tokamaku, nekakšni magnetni posodi. Vse to je seveda izvedljivo, a kje je problem? Znanstveniki v več desetletjih še niso uspeli omenjene reakcije izvesti na način, da bi proizvedli več energije, kot se je med celotno reakcijo porabi.

V Franciji se sicer pospešeno gradi t.i. ITER, Mednarodni termonuklearni eksperimentalni reaktor, pri gradnji katerega sodelujejo ZDA, Evropska Unija, Rusija, Japonska, Kitajska, Južna Koreja in celo Indija. Vseeno smiselne, komercialne proizvodnje električne energije s pomočjo termouklearne fuzije ne bomo dočakali pred letom 2500.

Sonce v epruveti

Že leta 1986 je na ''na pomoč'' priskočila ideja o hladni fuziji. Ameriška kemika Stanley Pons in Martin Fleischmann sta tega leta namreč objavila, da sta energijo in moč Sonca spravila v epruveto, s pomočjo elektrolize težke vode (voda v kateri je namesto vodika njegov izotop devterij) ter elektrod paladija. Njuno ''revolucionarno'' odkritje je, kljub temu, da so ga ljudje bučno pozdravili, saj se je v javnosti pojavilo le kratek čas po Černobilski katastrofi, potem, ko nihče od znanstvenikov ni mogel ponoviti njune reakcije v svoji epruveti, doživela polom, je razložil Focardi. ''Med mnogimi fiziki pa se je našlo veliko takih, v katerih je njuno 'odkritje' zbudilo zanimanje in med njimi je sem bil tudi jaz,'' še doda fizik, poroča Jutarnji.

Trikrat več proizvedene energije kot vložene

''Bil sem že v pokoju, ko je z mano v stik stopil Rossi, saj so ga zanimale moje raziskave in ugotovitve o hladni fuziji. In ker je Rossi inženir, pomeni da ima smisel za konstrukcijo in razvoj aparatur, ki ga midva s Piantellijem nisva imela,'' pojasni Focardi in doda, da sta v času treh let z Rossijem naredila prototip E-Cata. Napravo, ki je narejena iz jekla, s prostornino 50 kubičnih centimetrov, sta predstavila v Bologni, na srečanju le 50 ljudi, ki sta ga sama organizirala. Tam sta razložila, da lahko E-Cat proizvede trikrat več energije kot jo med reakcijo porabi.

''E-Cat je zasnovan na jedrskem procesu, v katerem se sprošča veliko večja energija, kot pri nekaterih drugih metodah,'' je razložil Focardi in poudaril pomembno dejstvo. ''Čeprav gre za jedrski proces, ne smemo o njem razmišljati kot o nečem slabem ali nevarnem. To je nuklearna energija, ki je čista in nima nobene potrebe po veliki zaščiti.''

Na trdnejše dokaze o uporabnosti E-Cata bo vsekakor potrebno še počakati. Nekaj znanstvenikov pa je Focardiju in Rossiju zamerilo tudi dejstvo, da svoje raziskave nista objavila v kakem znanstvenem časopisu, kjer bi bile natančno vidne tudi podrobnosti njunega dela.