"Bolje bi bilo, da bi preprečili vojno, kot pa da smo se spustili v vojaško 'avanturo'. SFRJ je imela tri integracijske dejavnike – Tita, Zvezo komunistov in JNA. Tito je odšel z življenjskega in političnega prizorišča, Zveza komunistov je razpadala, Armada pa je iskala sponzorja. Moralo bi priti do novega političnega dogovora, vendar Milošević ni hotel ne federalne in ne konfederalne SFRJ. Jaz sem kot predsednik predsedstva SFRJ predlagal, da republike razglasijo samostojnost, istega dne podpišemo konfederalni sporazum in postavimo rok tri do pet let, v katerem bi se odločili ali nadaljujemo tako ali pa gre vsak svojo pot, kot dobri sosedi. Milošević tega ni sprejel," je Mesić opisal dogodke pred vojno na območju bivše Jugoslavije.

"Milošević je lagal svetu, ko je trdil, da je zavezan Jugoslaviji, pa tudi Srbom, ko jim je govoril: 'Vzemite orožje, 'prinesite' teritorij in vsi bomo živeli v isti držav.' Tuđman je bil prepričan, da dobršen del mednarodne skupnosti podpira Miloševića. Tuđman je bil enostavno navdušen nad Miloševićem. Nato se je odločil – če lahko Srbija širi svoje meje, potem bi bilo dobro, da tudi Hrvaška doseže svoje interese v Bosni in Hercegovini. In tako se je začela vojna," je za Press pojasnil Mesić.

Ko ga je srbski novinar vprašal, ali bi pozdravil Anteja Gotovino in mu čestital za Nevihto, je Mesić dejal, da vsak gleda isto stvar s svoje perspektive in da je za Hrvate operacija Nevihta zadnja ofenzivna bitka, ki jo je vodila hrvaška vojska, potem pa se je vse reševalo s pogajanji.

"Glede na to, da pogajanja takrat niso uspevala, je morala Hrvaška na tak način rešiti problem. Nevihta je ena najpomembnejših bitk hrvaške vojske v vojni, in v njej ali po njej ni bilo nezakonitih dejanj in zločinov, za katere bi morali odgovarjati," je Mesić pojasnil svoje stališče do operacije Nevihta.

Mesić je tudi ocenil trenutne odnose med državama – meni, da so odnosi v redu in da se razvijajo, da pa se bodo pojavljale posamezne izjave, ki bodo ovirale razvoj teh odnosov. Za precej strupena sporočila, ki sta si jih v preteklih nekaj tednih pošiljala hrvaška premierka Jadranka Kosor in predsednik Srbije Boris Tadić je Mesić dejal, da je treba nanje gledati kot na začetek predvolilne kampanje.

Dejal je tudi, da je najpomembnejši skupni cilj Hrvaške in Srbije vstop v EU, kar morata vedeti tudi Jadranka Kosor in Vuk Jeremić. Povedal je še, da nima političnih ambicij in da je njegova edina želja, da na naslednjih parlamentarnih volitvah zmaga tista stran, za katero bo volil.