Škandal je izbruhnil minuli teden, ko se je na omrežju Youtube pojavil videoposnetek s prizori, na katerih pet pripadnikov modrih čelad urugvajske vojne mornarice maltretira in simulira posilstvo 18-letnega domačina. V četrtek so ta primer obravnavali tudi v Montevideu na ministrskem sestanku sedmih latinskoameriških držav, sodelujočih v misiji Minustah, kjer so zahtevali zmanjšanje števila vojakov in policistov v tej misiji.

Nasilje nad 18-letnim Haitijcem se je zgodilo 20. julija letos, a se je o tem razvedelo šele minuli teden po objavi videoposnetka na spletni strani, ki ga je posnel eden izmed peterice urugvajskih vojakov s prenosnim telefonom. Z omrežja Youtube je bil posnetek zatem odstranjen, verjetno na zahtevo OZN, ki so skupaj z urugvajskim vojaškim poveljstvom začeli preiskavo.

Posnetek, ki je nastal v kraju Port-Saut na južnem delu otoka, prikazuje izživljanje urugvajskih pripadnikov modrih čelad nad temnopoltim Jesanom Johnyjem. Razkrila sta ga dva domačina, ki sta si od vojaka sposodila njegov telefon.

Johnyja je mesec dni kasneje pregledal zdravnik Clifford Gauthier in pri njem ugotovil jasne znake posilstva. Po njegovih besedah Johny ni znal odgovoriti, zakaj ni prišel prej na zdravniški pregled. Urugvajski vojaki, ki so bili takoj po odkritju odpoklicani domov, zatrjujejo, da ni šlo za posilstvo, marveč le za neokusno šalo. Tudi po poročanju OZN in po izidih preiskave urugvajske vojske naj bi šlo za nespodobno obnašanje vojakov, ne pa za posilstvo, ker je bila žrtev oblečena.

Urugvajsko ministrstvo za obrambo kljub temu ugotavlja, da so pripadniki vojaške mornarice kršili vojaški kodeks obnašanja in kodeks OZN, zato bodo nečastno odpuščeni. Urugvajski predsednik Mujica je v svojem opravičilu haitijskemu predsedniku Martellyju zapisal: "Bodite prepričani, da bomo ta primer raziskali do potankosti in bomo proti odgovornim najstrožje ukrepali."

Misija Minustah je bila vzpostavljena leta 2004 z namenom, da prepreči civilno vojno na Haitiju, tam pa je ostala, da bi pomagala postaviti na noge državne institucije. Po lanskoletnem hudem potresu, ki je prizadel to državo, so se enote OZN povečale z 9000 pripadnikov na 12.250, od teh je 8700 vojakov in 3500 policistov. Argentina, Brazilija, Čile, Urugvaj, El Salvador, Peru in Bolivija so prispevali 5300 pripadnikov, kar je 40 odstotkov celotnega kontingenta.

Ministri za obrambo in zunanje zadeve teh držav, ki so se predvčerajšnjim sestali v Montevideu, so predlagali, da je pri obnovitvi mandata misije Minustah 15. oktobra letos treba kontingent zmanjšati in spremeniti njegov sestav ter naloge. Menijo, da bi misijo morali sestavljati pretežno civilisti, ki bi pomagali pri opismenjevanju Haitijcev, odpravljanju revščine v tej državi in ki bi pomagali pri vzpostavitvi zdravstvenega sistema ter socialnem razvoju.