V Liberalni akademiji svarimo pred neposredno, organizirano in odkrito agitacijo slovenske Rimskokatoliške cerkve v podporo "družinskemu referendumu", za katero sicer stojita Civilna iniciativa za družine in pravice otrok in stranka Nova Slovenija. Prepričani smo, da je agresivna propagandna akcija z letaki, ki jih je izdala Komisija za pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci, oblika neposrednega političnega vmešavanja Cerkve in groba oblika zanikanja ustavne določbe o ločenosti države in verskih skupnosti.

Prepričani smo, da je nadškof in metropolit dr. Anton Stres z nedavno izjavo ("Tisti, ki v sedanjih razmerah noče predčasnih volitev, zame ni državnik, temveč neodgovoren politikant") že dokazal neposredno politično motiviranost Cerkve in močno pripravljenost, da se aktivno vključuje v agitacijo v prid politične podpore desno usmerjenim strankam pri nas. Ko Cerkev neposredno in žaljivo pledira za volitve, bi se smeli vprašati, kaj je od prej omenjene ustavne določbe sploh še ostalo. Zadnja dejanja neposrednih plakaterskih akcij so še en korak naprej k določitvi istega pojma "politikantstva", o katerem se izreka nadškof, in ni težko uvideti, čigava dejanja mu ustrezajo.

Spomniti velja, da je nadškof dr. Stres pred leti že nasprotoval referendumu o izbrisanih in pri tem navedel razlog, da se o določenih vprašanjih pač ne more glasovati na referendumu. Čeprav se je RKC aktivno vključevala v marsikatero referendumsko kampanjo doslej, je Stresova dopustitev izjeme, ko gre za človekove pravice izbrisanih, predstavljala pomemben mejnik v percepciji. Žal jo zadnja dejanja okoli t. i. družinskega zakonika močno demantirajo.

Že v svoji junijski izjavi smo v Liberalni akademiji opozorili na nevaren trend ideološke restavracije katolicizma in konzervativnih vrednot pri nas, ki ne le zanika pravic istospolno usmerjenih in jih kot družbeno manjšino perfidno stigmatizira, ampak se celo slepi za preprosta družbena dejstva, da je v zadnjih nekaj desetletjih prišlo do nepovratne pluralizacije družinskih oblik in življenja, da se okoli 53 odstotkov otrok pri nas rodi v zunajzakonski družinski skupnosti in da obstaja potreba po ureditvi pravnih razmerij različnih življenjskih skupnosti.

Za IO Liberalne akademije

predsednik LA

prof. dr. Darko Štrajn