Irene, ki je v nedeljo dosegla New York kot orkan prve stopnje na petstopenjski Saffir-Simpsonovi lestvici, je že v nedeljo oslabela v tropsko neurje. Ponoči je še naprej izgubljala na moči in po novem velja za "post-tropski ciklon", je sporočil ameriški nacionalni center za orkane (NHC).

Kanadske province ob Atlantskem oceanu in jugovzhod Quebeca je tako dosegla precej oslabljena, a s seboj prinesla močno deževje in silovit veter. Zaenkrat je brez elektrike na območju ostalo okoli 200.000 gospodinjstev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Irene je na svoji poti po vzhodni obali ZDA terjala 19 smrtnih žrtev v šestih zveznih državah, že pred tem pa je na Karibih vzela pet življenj. Podirala je električno napeljavo in prisilila več sto tisoč ljudi, da so zapustili domove. Tja se sedaj že lahko vrne 370.000 ljudi, ki so jih evakuirali v New Yorku, ter več kot milijon ljudi, ki so zapustili domove v zvezni državi New Jersey.

Prizadetemu območju v prihodnjih dneh grozijo poplave, saj je močno narasla gladina rek. V New Yorku poplavljata reki East River in Hudson, je sporočil župan mesta Michael Bloomberg. O poplavah poročajo iz Manhattna in Brooklyna. V New Jerseyju so medtem zaradi poplav neprevozne številne ceste in železniške proge.

Kljub temu pa danes že ponovno odpirajo newyorška letališča, na katerih so morali v nedeljo odpovedati več kot 10.000 letov. Letališči John F. Kennedy in Newark sta se po napovedih odprli ob 12. uri po srednjeevropske času, LaGuardia pa uro pozneje. Kmalu po odprtju bodo z letališč začela vzletati prva letala, so sporočile ameriške oblasti.

Javni prevoz v New Yorku, ki so ga zaradi slabega vremena ustavili prvič v zgodovini, pa bo le počasi začel v polnosti obratovati. Nekatere avtobusne povezave so vzpostavili že v nedeljo, medtem ko naj bi podzemna železnica deloma začela ponovno obratovati danes zjutraj po lokalnem času. Newyorčane sicer opozarjajo na dolge čakalne vrste, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Po nekaterih ocenah naj bi zaradi poškodovanih domov, vozil in podjetij zavarovalnice morale izplačati od 1,5 do tri milijarde dolarjev. Celotna škoda, vključno z nezavarovanim premoženjem, pa naj bi znašala od pet do sedem milijard dolarjev.

Orkan Katrina, ki je leta 2005 poplavil večji del New Orleansa, naj bi po drugi strani samo zavarovalnice stal več kot 70 milijard dolarjev, piše AFP, ki se sklicuje na poročanje časnika Los Angeles Times.