Dežurna posadka helikopterja SV izvaja helikoptersko nujno medicinsko pomoč na vojaškem delu letališča Jožeta Pučnika izmenično z dežurno posadko letalske enote policije, s katero si delita naloge reševanja v gorah in helikopterske nujne medicinske pomoči. kot so pojasnili na ministrstvu, je prav hitrost pri reševanju največkrat ključnega pomena za ohranitev življenja.

Tako je v torek posadka izvedla nujen helikopterski medicinski prevoz bolnika iz bolnišnice Izola v Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana, v sredo pa je posadka prepeljala obolelo osebo iz bolnišnice v Šempetru ter bolnika iz Šoštanja. Zadnji prevoz je hkrati pomenil 105. letošnjo reševalno akcijo dežurne posadke 15. helikopterskega bataljona SV, so pojasnili.

Letošnje število reševalnih akcij je primerljivo s številom reševanj v preteklih letih, ko se predvsem v poletnih mesecih in visoki planinski sezoni kljub številnim opozorilom ter nasvetom pristojnih organov o varni hoji v gore žal zelo poveča število tovrstnih reševalnih akcij.

Poleg dežurne posadke na Brniku, ki je podnevi v 15 minutah pripravljena za polet, je v dveh urah pripravljena tudi posadka drugega helikopterja bell 412. Ta je bila aktivirana v sredo, ko je iz bolnišnice v srbski Kikindi v UKC Ljubljana prepeljala pripadnico SV Ireno Avbelj, ki se je huje poškodovala med doskokom na tamkajšnjem evropskem padalskem prvenstvu v klasičnih disciplinah. V preteklih petih letih je bilo tako iz tujine s pomočjo helikopterja SV evakuiranih pet huje poškodovanih oziroma obolelih pripadnikov SV ter civilna oseba.