Z žičnato ograjo je tako onemogočen dostop do dela jezera v Jasni. "Že deset let smo lastniki, pa do danes nismo nikomur zaprli dostopa na naše zemljišče. Ne moremo pa biti ob jezeru in skrbeti za smeti, ki jih za seboj puščajo obiskovalci oz. zanje plačevati kazni," je ob današnjem postavljanju ograje povedal lastnik Damjan Toman in dodal, da občina na tem delu ni niti postavila zabojnikov, v katere bi lahko ljudje metali odpadke.

Ali je ograja postavljena v skladu z veljavnimi predpisi, bo preveril medobčinski inšpektorat, na katerega je občina v ponedeljek podala prijavo. Kot priznava kranjskogorski župan Jure Žerjav, je zemljišče v zasebni lasti. Zagotovo pa za Kranjsko Goro ni dobro, da je območje zagrajeno. "Če ta del ne bo dostopen, bo potrebno najti drug dostop za obiskovalce," je povedal župan in poudaril, da je drugi del jezera vendarle v lasti občine.

Jezero Jasna je umetnega nastanka, zato njegov lastnik ni država, kot to velja za ostale vode po Sloveniji. Leta 2003 sta okrog 10.000 kvadratnih metrov zemljišč, polovico jezera in gostišče kupila Toman in Mitja Peternel. Dve leti zatem je gostišče v nepojasnjenih okoliščinah pogorelo, namesto njega pa so leta 2006 zgradili objekt z apartmaji.

Kljub temu, da v občinskih prostorskih aktih na tem območju ni predvideno apartmajsko naselje, je namreč upravna enota izdala gradbeno dovoljenje, na kar se je kranjskogorska občina pritožila. A je namesto pritožbe na pritožbenem oddelku ostalo le pet praznih listov. Da bi raziskali, kaj se je zgodilo, je kranjskogorska občina zadevo predala kriminalistom.

"Dokler ne dobim odgovora, kako se je na upravni enoti pritožba naše odvetniške pisarne spremenila v pet praznih listov, izgubila, drugih izjav niti ne morem dajati," je povedal župan. Zavrnil pa je Tomanove očitke, da je občina onemogočila in zagrenila poslovanje njihovemu podjetju, ki zato sedaj nima več interesa, da bi skrbelo za Jasno in jo rajši prodaja.

Cena za celoto skupaj z apartmaji se giblje okoli treh milijonov evrov. Po Tomanovih besedah nekaj interesentov, ki bi bili pripravljeni vzeti celoten kompleks in se ukvarjati s turizmom, je. Če do konca leta ne bo pravega kupca, pa bodo začeli objekt prodajati po posameznih enotah, saj se jeseni začne vpis etažne lastnine.

Objekt in zemljišče lahko kupi tudi občina, saj mora biti urejena Jasna v njenem interesu, meni Toman. Žerjav, ki je poudaril, da občina za to nima denarja in tudi ni njen namen ukvarjati se z gospodarsko dejavnostjo, pa se zaveda, da ne morejo pustiti Jasne vnemar samo zaradi tega, ker ima del območja zasebnega lastnika.

"Če bodo sredstva v proračunu zadostovala, mogoče povečamo naš del jezera in ob njem uredimo obalo ter zagotovimo parkirišča," je povedal župan in dodal, da je za celotno območje od Erike do sotočja Save in Pišnice že narejen tudi idejni načrt ureditve obalnih zemljišč, ki ga bo glede na novo stanje v Jasni treba prilagoditi.