"Ne vidim podlage za zavrnitev," je sodnik Michael Obus odgovoril na predlog tožilstva za umik vseh obtožb proti Strauss-Kahnu. Že pred tem je sodnik tudi zavrnil zahtevo odvetnikov tožnice, sobarice Nafissatou Diallo za imenovanje posebnega tožilca. A kot je pojasnil, bo odločitev o umiku obtožb proti Strauss-Kahnu dokončna šele, ko bo končan pritožbeni postopek glede imenovanja posebnega tožilca.

Ta naj bi bil po poročanju ameriške tiskovne agencije AP po pričakovanjih končan že danes popoldne po lokalnem času. Francoska tiskovna agencija AFP pa po drugi strani piše, da bo opustitev primera proti Strauss-Kahnu pravnomočna šele po izteku 30-dnevnega roka, v katerem mora biti sprejeta odločitev o pritožbi odvetnika Diallove na Obusovo zavrnitev imenovanja posebnega tožilca. Do takrat mora Strauss-Kahn tudi še ostati v ZDA, pojasnjuje nemška tiskovna agencija dpa.

Strauss-Kahn je po odločitvi sodnika objavil pisno izjavo, v kateri se je zahvalil svojim privržencem za podporo. "Zadnja dva mesece in pol sta bila nočna mora zame in mojo družino. Želim se zahvaliti vsem prijateljem v Franciji in ZDA, ki so verjeli v mojo nedolžnost, in tisočem, ki so mi izrazili podporo osebno ali pisno. Najgloblje pa sem hvaležen svoji ženi in članom družine, ki so šli skozi to težko preizkušnjo z mano," je zapisal.

Kot piše AFP, je nekdanji prvi mož IMF po koncu kratke obravnave skupaj s soprogo sodišče zapustil v naglici in ni govoril z novinarji. Je pa nato ob prihodu v svoje stanovanje na Manhattnu dejal, da komaj čaka na vrnitev nazaj v Francijo. Tri mesece trajajoč proces proti sebi je označil za "grozovito in nepravično" izkušnjo in ponovil svojo zahvalo ženi in preostali družini, da so stali ob njemu v teh težkih časih.

Odvetnik sobarice Kenneth Thompson pa je po odločitvi sodnika ponovil, da je tožilstvo z odstopom od obtožb "zapustilo" nedolžno žrtev in nedolžni ženski odreklo njeno pravico. "Sedaj bomo svoj boj prenesli v civilni primer," je še dejal.

Pomočnica okrožnega tožilca Joan Illuzzi-Orbon je pred tem v kratkem nastopu pred sodnikom predlagala opustitev primera. Ob tem je med drugim ponovila stališče tožilstva, da glede na to, da trditvam tožnice niti sami ne morejo verjeti brez utemeljenega dvoma in v dobri veri, tega ne bi mogli zahtevati od porote. Newyorško tožilstvo je sicer sodišče za umik vseh obtožb proti Strauss-Kahnu uradno zaprosilo v ponedeljek zvečer.

32-letna sobarica, po rodu iz Gvineje, naj bi namreč pred leti domnevno lagala na prijavi za azil v ZDA, po domnevnem spolnem napadu pa je dajala tudi zmedene in nasprotujoče si izjave.

Do spolnega napada, ki ga sobarica očita Strauss-Kahnu, naj bi sicer prišlo 14. maja, ko jo je napadel v hotelski sobi in prisilil v oralni seks. Še isti dan so Strauss-Kahna aretirali na newyorškem letališču, nakar se je znašel v zaporu in kasneje v hišnem priporu.

Strauss-Kahn, ki je po aretaciji odstopil s položaja generalnega direktorja IMF, se je že v samem začetku izrekel za nedolžnega, ko pa se je primer proti njemu začel majati, so ga ob plačilu visoke varščine celo izpustili na prostost. Diallova je medtem proti njemu vložila tudi civilno tožbo, v kateri zahteva denarno odškodnino.

Newyorško tožilstvo umaknilo obtožnico proti Strauss-Kahnu

Newyorško tožilstvo je v ponedeljek zvečer zaprosilo sodišče za umik vseh obtožb proti nekdanjemu prvemu možu Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Dominiqueu Strauss-Kahnu. Kot so dejali, jim vztrajno laganje hotelske sobarice, ki naj bi jo Strauss-Kahn posilil, onemogoča ugotoviti, kaj se je v resnici dogajalo.

V prošnji, dolgi 25 strani, je tožilstvo ugotovilo, da so navedbe sobarice Nafissatou Diallo, ki Strauss-Kahna obtožuje spolnega napada v newyorškem hotelu Sofitel, preveč nekonsistentne in so preveč načele njeno kredibilnost. Sicer je DNK analiza najdenih sledi dokazala, da je do spolnega stika prišlo, a ni nujno, da je prišlo do posilstva, medicinski dokazi pa niso nedvoumni, je še ugotovilo tožilstvo, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Da bi torej dokazali, da je šlo za posilstvo, sloni zgolj na pričanju sobarice. Zato "preprosto niso več prepričani, da bi lahko brez utemeljenega dvoma dokazali, da je obtoženi kriv", so še zapisali v prošnji sodniku Michaelu Obusu, da se obtožnica umakne.

Tožilstvo je odločitev za umik obtožnice proti Strauss-Kahnu sprejelo po še zadnjem srečanju s Diallovo v ponedeljek. Njen odvetnik Kenneth Thompson je po kratkem pogovoru za ameriške medije ocenil, da je tožilec Cyrus Vance s tem "ženski zanikal pravico v primeru posilstva in zanemaril tako forenzične, medicinske in druge fizične dokaze".

Thompson je izrazil tudi upanje, da sodišče predlogu tožilstva ne bo prisluhnilo in zahteval imenovanje posebnega tožilca. A to je po poročanju AP malo verjetno in odločitev o zavrnitvi vseh obtožb proti Strauss-Kahnu je pričakovati še danes. Obravnava je že napovedana za 17.30 po srednjeevropskem času.

Odvetnika Strauss-Kahna William Taylor in Benjamin Brafman pa sta na drugi strani izrazila zadovoljstvo nad odločitvijo tožilstva. "Že od vsega začetka smo vztrajali, da je najin klient nedolžen. Vztrajali pa smo tudi, da je veliko razlogov, zakaj se tožnici ne bi smelo verjeti," sta dejala.

32-letna sobarica, po rodu iz Gvineje, naj bi namreč pred leti domnevno lagala na prijavi za azil v ZDA, po domnevnem spolnem napadu pa je dala nekaj zmedenih izjav in ni znala pojasniti, kako so se na njenem bančnem računu znašle velike vsote denarja.

Do spolnega napada, ki ga sobarica očita Strauss-Kahnu, naj bi sicer prišlo 14. maja, ko jo je v hotelski sobi napadel in prisilil v oralni seks. Še isti dan so Strauss-Kahna aretirali na newyorškem letališču, nakar se je znašel v zaporu in kasneje v hišnem priporu.

Strauss-Kahn, ki je po aretaciji odstopil s položaja generalnega direktorja IMF, se je že v samem začetku izrekel za nedolžnega, ko pa se je primer proti njemu začel majati, so mu celo odpravili visoke zahteve po varščini, da se je lahko branil s prostosti.

Diallova je sicer proti njemu vložila tudi civilno tožbo, v kateri zahteva denarno odškodnino.