Kakšen Maribor ste videli proti Glasgow Rangers?

Če se malo pošalim, lahko rečem, da sem videl dva Maribora. V prvem polčasu so bili vijolični premalo odločni in hrabri, preveč so spoštovali tekmeca. V drugem je imel Maribor konkretno, ne le navidezno premoč. Znal je izkoristiti slabosti gostov, ki so popustili. Opazno je bilo, da so imeli težave s fizično pripravljenostjo, kar je Maribor izkoristil.

Trener Darko Milanič je izpostavil, da se je Mariboru odprlo, potem ko so Škoti v igro poslali še drugega napadalca, zaradi česar je bilo na sredini več prostora.

Drži. Maribor je imel velike težave proti zaprti postavitvi. Škoti so igrali s petimi vezisti in le enim napadalcem, zato je bila sredina igrišča zaprta. V drugem polčasu je bil Rangers bolj napadalen, zato je nastala luknja na sredini. A ne pozabimo, da so si gostje iz Glasgowa na račun napadalnejše igre pripravili dve ali tri priložnosti. Maribor je znal izpeljati protinapade, čeprav zadetka nista bila dosežena na ta način.

Ste v skladu s slovesom škotskega kluba pričakovali kakovostnejšo predstavo Glasgow Rangers?

V zadnjem času sem si ogledal nekaj Rangersovih tekem, zato kaj posebnega od njih nisem pričakoval. Rangers nima več svetovnih zvezdnikov, kot jih je imel včasih. Posledica tega je, da nimajo izrazite kakovosti. Saj so dobri na Škotskem, toda v Evropi nekaj let niso dosegli nič posebnega. Pred desetletjem sta tako Rangers kot Celtic v Evropi veliko pomenila, danes pa ne spadata niti v drugi razred evropskih klubov.

Poleg Maribora so v evropskih pokalih nastopali še Koper, Domžale in Olimpija. Kako ocenjujete slovensko evropsko sezono?

Poudariti je treba naslednje: nikakor nastop v Evropi ne sme biti kazen. Ekipo je treba za mednarodne nastope pripravljati skozi vso sezono. Pri nas pa razmišljamo po naslednjem načelu: če bo šlo, v redu, če ne, pa tudi nič hudega.

Drugi najuspešnejši slovenski klub v Evropi je Olimpija. Bi si zaslužila napredovanje v obračunu z Austrio?

Olimpiji se je na drugi tekmi ponudila priložnost, a je ni znala izkoristiti. Na takšne priložnosti se je treba pripravljati. Ne pridejo pogosto, a ko jih imaš, moraš biti dovolj pripravljen, da jih izkoristiš. To je povezano s procesi, ki jih pri nas ni.

Znova se vzpostavlja rivalstvo med Mariborom in Olimpijo. V Ljubljani resen nogomet spet igrajo približno leto dni. So se zmaji v tem kratkem času že približali Mariboru ali gre zgolj za navidezen vzpon?

Vzemimo za primer zadnji tekmi obeh klubov v Evropi, ki razkrivata, da je Maribor bistven korak pred Olimpijo. Misli Maribora so izrazito usmerjene na evropsko prizorišče, medtem ko je vprašanje, kam točno je usmerjena Olimpija. Ta ima težave tako doma kot v Evropi. Gre za proces, sestavljen iz nians, ki jih je treba osvojiti.