"To je še en nepotreben in škodljiv poskus politizacije postopka izbora arbitra in arbitra samega. Na drugi strani pa gre tudi za zavlačevanje na škodo Slovenije, kar lahko slabi njen položaj in načenja njeno verodostojnost," je zapisal Kacin in dodal, da bi odložitev imenovanje lahko pomenila, da Slovenija ne bi uspela pravočasno imenovati svojega arbitra v petčlanski arbitražni tribunal, s tem pa bi lahko odločilno poslabšali izglede za uspešno rešitev mejnega spora.

Po besedah Kacina arbitražni sporazum med Slovenijo in Hrvaško določa, da vsi roki za imenovanje arbitrov začnejo teči z dnem podpisa Hrvaške pristopne pogodbe v EU. "Ti roki so izredno kratki. Vsaka država mora svojega arbitra imenovati v petnajstih dneh po opravljenem imenovanju ostalih treh arbitrov, pri čemer tudi za slednje tri velja petnajstdnevni rok. Ker bo Hrvaška predvidoma že decembra letos podpisala pristopno pogodbo, bodo od takrat dalje torej začeli teči navedeni roki," je pojasnil Kacin.

Evropski poslanec je opozoril, da postopek imenovanja arbitra v Sloveniji vselej traja nekaj mesecev. Zato če tudi bi bile predčasne volitve pri nas že decembra letos, bi ob uresničitvi predloga SDS resno tvegali, da ne bi pravočasno imenovala arbitra. "Če si SDS morda tako predstavlja varovanje strateških interesov Slovenije, potem v LDS tak odnos do naše države odločno odklanjamo. K sreči se zdi, da se je SDS še enkrat po nepotrebnem zaletela. Kdaj potemtakem v Sloveniji smemo imenovati arbitra? Ko to dovoli SDS in Janez Janša osebno," meni Kacin.

Spomnimo ...

V SDS so pred kratkim ocenili, da bi bilo z odločanjem o slovenskem članu arbitražnega sodišča, ki bo določilo potek meje med Slovenijo in Hrvaško, smiselno počakati na čas po (predčasnih) volitvah. Kot so pojasnili v največji opozicijski stranki, bi morala vlada, ki odhaja, prenehati s kopičenjem ukrepov in odločitev, ki ne obvezujejo nje, ampak njene naslednike. Dodali so, da je do podpisa hrvaške pristopne pogodbe z EU na voljo še nekaj časa.

V SDS menijo, da je vlada premierja Boruta Pahorja z arbitražnim sporazumom o meji med Slovenijo in Hrvaško "sprejela obveznosti v imenu Slovenije in za vso Slovenijo, ne da bi pred tem dosegla nacionalno soglasje, o katerem sicer rada govori".

"Nekatere posledice vladnih odločitev, ki smo jih že davno označili kot zgrešene, bodo očitno nastopile šele, ko bo njihov povzročitelj že zapustil slovensko politično prizorišče. Z njimi se bo po vsem videzu ukvarjala nova vlada," so še ugotavljaji v SDS. Glede izbire samega arbitra pa so poudarili, da bi moral biti ta "izbran v demokratičnem postopku, v katerem bi - glede na to, da gre za vso slovensko državo - morale sodelovati vse politične stranke".

Razpis se izteka, prijavil naj bi se Sekolec

Z današnjim dnem se sicer izteka 30-dnevni rok za prijavo na razpis za slovenskega člana arbitražnega sodišča.  Ministrstvo za pravosodje, ki vodi razpisni postopek, je do konca minulega tedna prejelo eno prijavo. A kandidati imajo časa še do izteka današnjega dne.

Po neuradnih informacijah časnika Delo je kandidat, ki se je prijavil za slovenskega arbitra, univerzitetni diplomirani pravnik dr. Jernej Sekolec. Gre za nekdanjega direktorja oddelka za mednarodno gospodarsko pravo ZN in generalnega sekretarja komisije ZN za mednarodno trgovinsko pravo (Uncitral), zdajšnjega podpredsednika londonskega sodišča za mednarodno arbitražo in od 22. junija letos tudi člana stalnega arbitražnega sodišča s sedežem v Haagu.