Kot je še ocenil, je nov paket ukrepov, ki je težak dobrih 45 milijard evrov, "odločilnega pomena ne le za Italijo, temveč za celotno območje z evrom".

Že drugi varčevalni paket v dveh mesecih, ki naj bi italijanski proračun uravnotežil že v letu 2013 in ne šele 2014, med drugim sestavljajo višji davki za ljudi z visokimi prihodki ter nižji izdatki za lokalne uprave.

O njem se je Berlusconi v soboto pogovarjal tudi z nemško kanclerko Angelo Merkel in prvim človekom Evropske centralne banke (ECB) Jean-Claudom Trichetom, ki sta ga, kot so sporočili iz Rima, pozitivno ocenila. Premier načrtuje še pogovor s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Varčevalni ukrepi pa so po drugi strani naleteli na ostre kritike italijanskih sindikatov. V največjem sindikatu v državi CGIL celo grozijo s splošno stavko, saj naj bi bili ukrepi "krivični".

Vodja italijanske zveze sindikatov CGIL Susanna Camusso je ob tem poudarila, da bo varčevalni paket "prizadel samo tiste, ki že sedaj plačujejo davke", in napovedala, da bodo v sindikatu na izrednem sestanku 23. avgusta določili datum splošne stavke.

Nekateri ekonomisti, člani sindikatov in poslovneži so se ob tem tudi strinjali, da bi bilo bolje vpeljati višje davke na premoženje kot pa davke na dohodek, saj bi tako po žepu udarili tiste, ki davkov ne plačujejo in ne prijavijo svojega celotnega dohodka, a imajo v lasti veliko premoženje.

Kritiki varčevalnih ukrepov še pravijo, da bodo ti zadušili že tako mirujoče italijansko gospodarstvo, ki naj bi v letošnjem letu zraslo le za odstotek.

Kritiki, med katerimi je tudi devet članov Berlusconijeve koalicije, poleg tega dodajajo, da bodo ukrepi najbolj prizadeli srednji razred in premalo storili za pereč problem davčnih utaj v Italiji, poroča ameriška tiskovna agencije AP.