Tiskovni predstavnik Svetega sedeža Federico Lombardi je poudaril, da so v Vatikanu nad odločitvijo, po kateri bodo sporne nepremičnine vrnjene hrvaški državi, iskreno začudeni. V prvi vrsti zato, ker je odločitev nenavadna, pa tudi, ker je hrvaška premierka Jadranka Kosor pokazala pripravljenost na reševanje problema v duhu sodelovanja, na koncu pa tudi zato, ker tako ravnanje ni v skladu z načelom pravne varnosti, izjavo Lombardija povzema hrvaška tiskovna agencija Hina.

Po besedah Lombardija v Vatikanu pričakujejo, da se bodo predstavniki Hrvaške in Katoliške cerkve, ki sta se zaradi nepremičnin znašli v sporu, sešli in skupaj rešili zadevo, "pomembno tako za Hrvaško kot za Sveti sedež".

Pravosodno ministrstvo v Zagrebu je v postopku upravnega nadzora ugotovilo, da je sklep istrske županije iz leta 1999, v skladu s katerim je cerkev dobila nepremičnine v Dajli, ničen, saj tega primera ne bi smela reševati v skladu z zakonom o odškodninah za premoženje, odvzeto v času nekdanje Jugoslavije, ker je bilo to vprašanje rešeno z meddržavnim sporazumom.

Zaplet v zvezi z omenjenimi nepremičninami je nastal, ko je papež Benedikt XVI. odločil, da mora poreško-puljska škofija samostan in zemljišče v Dajli vrniti italijanskim benediktincem iz Abbazie di Praglia pri Padovi in jim izplačati štiri milijone evrov odškodnine.

Poreško-puljski škof Ivan Milovan se je temu uprl, v spor pa se je vpletla tudi politika. Hrvaški državni vrh je opozoril, da je italijanski red že dobil odškodnino za odvzeto premoženje na podlagi osimskih sporazumov, premierka Jadranka Kosor pa je papeža pozvala, naj znova preuči svojo odločitev.