Janez Janša je po junijskih referendumih stranko SD pozval k predčasnim volitvam. Če bi se socialni demokrati odločili za ta korak, je SDS v prihodnjem mandatu pripravljena z njimi sodelovati, je takrat dejal Janša. Možnosti sodelovanja je videl bodisi v koalicijskem okviru bodisi v okviru partnerstva za razvoj.

Danes pa je Janša na spletnem omrežju Twitter zapisal, da so bili junija "arogantno zavrnjeni" ter da je "sedaj vlak odpeljal". Hkrati je v spletnem zapisu ponovno omenil ambicijo, da na prihodnjih volitvah dosežejo več kot 50 odstotkov glasov.

Türk: Odločitev Kresalove za odstop je logična

Predsednik republike Danilo Türk ocenjuje, da je bila odločitev Katarine Kresal, ki je včeraj odstopila s položaja notranje ministrice, logična. Ob tem pričakuje, da bo ministrstvo za notranje zadeve še naprej delovalo nemoteno in da bo premier kmalu predlagal kandidata ali kandidatko za vodenje ministrstva, so sporočili iz predsednikovega urada.

V teh časih poglabljanja mednarodne finančne negotovosti in političnih dilem, pred katerimi stoji EU, Slovenija potrebuje premišljeno in zbrano odločanje, je prepričan predsednik republike. Zato poziva vse politične stranke, da se vzdržijo čustvenih ali volilno motiviranih izjav in dejanj.

Čas do septembrske seje DZ je po njegovem mnenju treba izkoristiti za skrben premislek o odločitvah, ki jih potrebujemo za usmerjanje gospodarske situacije, za urejanje socialnih vprašanj, zlasti tistih, ki jih je kriza najbolj prizadela. V teh tednih je treba po predsednikovem mnenju manj govoriti ter čim več in čim bolje misliti, so še sporočili iz kabineta predsednika republike.

Kresalova je nepreklicno odstopila po sredini objavi načelnega mnenja protikorupcijske komisije, da ravnanje uradnih oseb na ministrstvu za notranje zadeve pri najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU) ustreza definiciji korupcije.

Sicer pa je že dan prej računsko sodišče ministrstvu za notranje zadeve izdalo negativno mnenje v revizijskem postopku o pravilnosti najema stavbe NPU na Dimičevi in najema stavbe na Litostrojski v Ljubljani. Kresalova je tudi takrat premierju Borutu Pahorju ponudila odstop, ki pa ga ta ni sprejel. Odstop Kresalove v strankah večinoma pozdravljajo, premier pa, kot je sporočil, odločitev razume in jo spoštuje. Revizije posla se je sedaj na podlagi prijave NSi lotila tudi Državna revizijska komisija.

Po Anderličevem mnenju odstop Kresalove ne bo zamajal prihodnosti LDS

Katarina Kresal, ki je v sredo odstopila z ministrskega mesta, je tako še enkrat dokazala, da spoštovanje institucij pravne države zanjo ni prazno politično geslo, meni predsednik sveta LDS Anton Anderlič. V LDS po njegovih besedah spoštujejo in podpirajo odločitev predsednice LDS, prepričani so, da njen odstop "prihodnosti stranke ne bo zamajal".

"Kljub temu da računsko sodišče in Komisija za preprečevanje korupcije nista predlagala njene razrešitve in da se kot ministrica ni strinjala z ugotovitvami omenjenih organov, je njeno dejanje odraz politične zrelosti in odgovornosti," je dan po nepreklicnem odstopu Kresalove v sporočilu za javnost zapisal Anderlič.

Po njegovih besedah odločitev, da ne bo politično obračunavala z državnimi institucijami, ampak bo spoštovala njihovo avtoriteto, Kresalovo "dela drugačno od nekaterih slovenskih politikov in njihovih reakcij v podobnih primerih". "V Sloveniji se prevečkrat dogaja, da se napadi na sodišča, tožilstvo, policijo ter ostale državne inštitucije uporabljajo za doseganje političnih ciljev. Državotvorna politika odločitve teh organov spoštuje, ne glede na to, ali se z njimi strinja ali ne," je prepričan.

V LDS poudarjajo tudi, da računsko sodišče in Komisija za preprečevanje korupcije nista ugotovila, da bi kdor koli na ministrstvu za notranje zadeve z najemom prostorov za Nacionalni preiskovalni urad pridobil osebno ali kakršno koli drugo korist.

V stranki tudi podpirajo odločitev predsednice Kresalove, da na svetu stranke preveri zaupanje članstva v njeno delo. "LDS se je pod njenim vodstvom konsolidirala in okrepila, zato smo prepričani, da njen odstop z mesta notranje ministrice prihodnosti stranke ne bo zamajal," je zapisal Anderlič. Člani sveta stranke bodo svoj pogled na razmere po njegovih napovedih predstavili na seji predvidoma konec tega meseca.

Kresalova je nepreklicno odstopila po sredini objavi načelnega mnenja protikorupcijske komisije, da ravnanje uradnih oseb na ministrstvu za notranje zadeve pri najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU) ustreza definiciji korupcije. Sicer pa je že dan prej računsko sodišče ministrstvu za notranje zadeve izdalo negativno mnenje v revizijskem postopku o pravilnosti najema stavbe NPU na Dimičevi in najema stavbe na Litostrojski v Ljubljani. Kresalova je tudi takrat premieru Borutu Pahorju ponudila odstop, ki pa ga ta ni sprejel.

Evropski poslanec (LDS/ALDE) in nekdanji predsednik LDS Jelko Kacin pa je v sporočilu za javnost opozoril, da javnost ne razume, da izbor stavbe za NPU pravzaprav ni sporen, očitki gredo le na opremo objekta. Razložil je, da so lokacijo izbirali in izbrali bodoči uporabniki, torej policija. Računsko sodišče in ministrstvo za finance pa so po Kacinovih besedah z mnenjem svetovali MNZ način pridobitve izbranih prostorov. Ob tem nekdanji Kacin dodaja, da gre sedaj za očitno sprenevedanje več institucij.

Kacin v celoti sprejema in pozdravlja odstop Kresalove. Kot je pojasnil, je Kresalova sprejela politično odgovornost, ker je MNZ pri sklenitvi pogodbe upošteval mnenja drugih institucij, "ki zdaj za javnost moralizirajo ali molčijo". Svoj ugled in položaj znotraj stranke je Kresalova po Kacinovem mnenju še utrdila.

DZ naj bi se z odstopom Kresalove seznanil še ta mesec

Državni zbor se bo moral glede na roke, kot jih določa poslovnik DZ, z odstopom Katarine Kresal z mesta ministrice za notranje zadeve seznaniti še ta mesec. Šele takrat bo Kresalovi funkcija tudi formalno prenehala. S tem pa bo funkcija avtomatično prenehala tudi njenemu državnemu sekretarju Damjanu Lahu.

Ker ministre in ministrice po ustavi imenuje in razrešuje DZ, bo funkcija Kresalovi formalno prenehala, ko se bo z njenim odstopom na seji seznanil državni zbor.

Predsednik vlade Borut Pahor mora sedaj najpozneje v sedmih dneh po prejemu njene pisne odstopne izjave o tem obvestiti predsednika državnega zbora Pavla Gantarja. Kot določa poslovnik DZ, se obvestilo o odstopu ministra uvrsti na dnevni red seje DZ najkasneje v sedmih dneh po prejemu obvestila.

V kabinetu premiera so pisno obvestilo Kresalove o odstopu prejeli danes, kar pomeni, da bi se skrajni rok za sejo DZ iztekel 25. avgusta. Trenutno so sicer parlamentarne počitnice in med 15. julijem ter 31. avgustom DZ praviloma ne zaseda. Kot kaže, pa se bodo morali poslanci s počitnic vrniti prej.

Ko se bodo poslanci uradno seznanili z odstopom Kresalove, bo imel premier Pahor deset dni časa, da predlaga novega kandidata ali kandidatko oz. da obvesti državni zbor, da bo to funkcijo začasno opravljal sam ali jo poveril drugemu ministru.

Kako bo odstop Kresalove vplival na stanje v koaliciji in vladi, še ni znano

Ali bo odstop notranje ministrice Katarine Kresal vplival na stanje v koaliciji oziroma vladi, je še vedno uganka. Tako v kabinetu predsednika vlade kot v LDS so potrdili, da pogovori potekajo in bodo še potekali, a več za zdaj ni znanega.

V kabinetu predsednika vlade so pojasnili, da pogovori potekajo, prav tako bodo potekali tudi v naslednjih dneh. Ko bo znanega kaj več, bodo to tudi sporočili. Tudi predsednik sveta LDS Anton Anderlič je potrdil, da se bodo danes pogovarjali o nastali situaciji. "Ne gre za nič uradnega, a vedno se je treba pogovarjati," je dejal.

Anderlič je sicer že v torek pojasnil, da je trenutno prav, da tudi po odstopu ministrice Kresalove LDS ostane v vladi. Kaj se bo dogajalo v prihodnje, pa je po Anderličevih besedah vse odvisno od Pahorja in delitve resorjev. Kresalova je sicer ob napovedi odstopa napovedala tudi, da bo kot predsednica LDS šla po zaupnico na svet stranke, Anderlič pa je sklic sveta stranke v torek napovedal za ta ali prihodnji mesec.

Kmalu po odstopu Kresalove so iz kabineta predsednika vlade sporočili, da se bo Pahor najkasneje do seznanitve DZ z odstopom notranje ministrice posvetoval in odločil, kako naprej. Pahor sicer odločitev Kresalove razume in jo spoštuje, so še dodali v njegovem kabinetu.