Na ministrstvu za notranje zadeve pa bodo začeli postopek odpovedi najemne pogodbe za prostore na Dimičevi in vladi predlagali izvedbo novega postopka pridobivanja prostorov NPU v skladu s priporočili računskega sodišča.

Predsednik vlade Borut Pahor je kmalu po napovedi predloga odstopa Kresalove pojasnil, da ga ne bo sprejel iz dveh razlogov. "Prvič zato, ker računsko sodišče predsednika vlade tokrat sploh ni pozvalo k premisleku o njeni morebitni razrešitvi, čeprav je končna odločitev glede tega tudi sicer v njegovi pristojnosti. Drugič zato, ker ministrica v odgovor na mnenje že navaja ukrepe za odpravo nepravilnosti, ki jih je sodišče naložilo ministrstvu. Predsednik vlade pa od ministrice zahteva, da vestno izpolni vsa priporočila računskega sodišča," so zapisali v Pahorjevem kabinetu.

Na napoved začetka postopka o odpovedi najemne pogodbe za stavbo na Dimičevi sta se odzvala tako MNZ kot najemnik in najemodajalec Igor Pogačar. Pojasnila sta, da se najemno pogodbo kadar koli odpove s šestmesečnim odpovednim rokom, brez soglasja nasprotne stranke in brez kakršne koli odškodninske odgovornosti. Svoje mnenje glede omenjene revizije pa bo danes sporočila tudi protikorupcijska komisija.

Notranja ministrica Katarina Kresal si je zaradi spornega najema zgradbe NPU lani že prislužila interpelacijo opozicije. Kljub negativnemu mnenju računskega sodišča glede najema omenjene stavbe pa največja opozicijska stranka SDS ne kaže prevelikega navdušenja nad revizijo. "Računsko sodišče pod vodstvom Igorja Šoltesa je postopek revizije očitno namenoma zavlačevalo do skrajnih meja in je na spreten način s primerjavo najema stavbe na Litostrojski cesti v Ljubljani v poročilu skušalo nevtralizirati učinke ugotovitev negospodarnega najema stavbe na Dimičevi ulici 16 v Ljubljani. Pri tem je računsko sodišče popolnoma zamolčalo dejstvo, da gre v primeru stavbe na Litostrojski cesti v Ljubljani za najem stavbe od podjetja v popolni državni lasti, v primeru najema stavbe na Dimičevi cesti v Ljubljani pa za najem stavbe od zasebnika - osebnega prijatelja notranje ministrice Katarine Kresal," je revizijsko poročilo med drugim komentiral poslanec SDS Vinko Gorenak. "Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal bi morala nepreklicno odstopiti. Njen ponujen odstop in premierjeva zavrnitev je vnaprej dogovorjen scenarij, da se še tisto malo, kar je ostalo od vladajoče koalicije, ohrani. Vendar jim tudi to ne bo pomagalo. Žal bo cena, ki jo bomo plačali državljanke in državljani, vsak dan višja. V SDS bomo sicer proučili uporabo vseh ustavnih in zakonskih možnosti za razrešitev ministrice Katarine Kresal, vključujoč tretjo interpelacijo,". so včeraj še sporočili iz SDS.