Kresalova se je po negativnem mnenju računskega sodišča odločila, da bodo na ministrstvu za notranje zadeve začeli s postopkom odpovedi najemne pogodbe za prostore na Dimičevi ulici v Ljubljani. Kot pojasnjujejo na ministrstvu za notranje zadeve, lahko v skladu s pogodbo to kadar koli odpovejo s šestmesečnim odpovednim rokom - brez soglasja nasprotne stranke in brez kakršne koli odškodninske odgovornosti.

Kresalova tudi napoveduje, da bodo vladi predlagali izvedbo novega postopka pridobivanja prostorov v skladu s priporočili računskega sodišča. Ne glede na to, da računsko sodišče ni predlagalo njene razrešitve, pa bo iz objektivnih razlogov predsedniku vlade Borutu Pahorju danes ponudila svoj odstop, je zapisala v sporočilu za javnost.

Kresalova za POP TV: Ni šlo za dogovorjen posel

Notranja ministrica Katarina Kresal pravi, da po negativnem mnenju računskega sodišča o najemu prostorov za NPU ni nepreklicno odstopila, ker je računsko sodišče dejalo, da domneva, da bi lahko šlo za vnaprej dogovorjen posel. "Jaz pa pravim, da ni šlo za vnaprej dogovorjen posel," je dejala za POP TV. Na revizijo se je odzvala še na TV Slovenija.

"Ni šlo za vnaprej dogovorjen posel. Vztrajam pri tem, kar trdim že ves čas," je dejala glede najema prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU). Meni, da "takšna odločitev in takšni namigi, ki jih je podalo računsko sodišče, ne vzdržijo".

"Trdno stojim za odločitvami naših strokovnih služb. Veliko ljudi je delalo na tem najemu in jaz jim popolnoma verjamem," je dejala.

Premieru Borutu Pahorju je danes iz objektivnih razlogov ponudila odstop, vendar so iz kabineta predsednika vlade že sporočili, da ga ne bo sprejel. Ni pa nepreklicno odstopila. "Ne bom odstopala. Odstopiš, če si kriv, če veš, da si nekaj naredil narobe," je pojasnila.

"Jaz sicer sprejemam odločitev računskega sodišča, čeprav se ne strinjam z njo. Vendar jo vzamemo na znanje in smo se zato tudi nemudoma odzvali. Če računsko sodišče meni, da je bila kakršna koli napaka v postopku, je treba to sanirati. In mi smo že začeli postopek odpovedi najemne pogodbe in bomo nove postopke speljali tako, kot pravi računsko sodišče," je ministrica povedala za TV Slovenija.

Napovedala je, da bodo vladi predlagali odkup. "Dali bomo tudi tak predlog na vlado in upamo, da bo vlada zagotovila denar za odkup takšne stavbe," je še dejala za TV Slovenija.

Računsko sodišče je v revizijskem postopku o pravilnosti najema stavb na Dimičevi ulici in na Litostrojski cesti v Ljubljani, ki zajema delovanje notranje ministrice Katarine Kresal in njenega predhodnika Dragutina Mateja, ministrstvu izreklo negativno mnenje. Kot ugotavlja računsko sodišče, je ministrstvo ravnalo v nasprotju z zakonom o javnem naročanju in zakonom o javno-zasebnem partnerstvu, kršilo pa je tudi zakon o stvarnem premoženju države, pokrajin in občin.

Borut Pahor ni sprejel odstopa

A Pahor ne bo sprejel ponujenega odstopa Kresalove, ki ga je podala na osnovi negativnega revizijskega poročila računskega sodišča glede najema stavbe za Nacionalni preiskovalni urad, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Kot pojasnjujejo v premierjevem kabinetu, Pahor ponujenega odstopa ministrice ne bo sprejel iz dveh razlogov. Prvi razlog je ta, da "računsko sodišče predsednika vlade tokrat sploh ni pozvalo k premisleku o njeni morebitni razrešitvi, čeprav je končna odločitev glede tega tudi sicer v njegovi pristojnosti". Drugi razlog pa je, da "ministrica v odgovor na mnenje že navaja ukrepe za odpravo nepravilnosti, ki jih je sodišče naložilo ministrstvu".

Predsednik vlade od ministrice zahteva, da vestno izpolni vsa priporočila računskega sodišča, so še zapisali v sporočilu za javnost.

Objekt na Dimičevi "edini primeren"

Po besedah Kresalove je mnenje računskega sodišča negativno, kljub temu da so pri najemu stavbe za Nacionalni preiskovalni urad (NPU) na Dimičevi ulici upoštevali veljavne predpise, mnenja pristojnih inštitucij in sklep vlade.

Ob tem pojasnjuje, da so na ministrstvu ravnali v skladu s sklepom vlade iz maja 2009, da je treba s 1. januarjem 2010 ustanoviti NPU. Do septembra 2009 so pridobili sedem ponudb, po njihovi analizi pa so strokovne službe ugotovile, da je objekt na Dimičevi edini primeren. Ponudnik je zaprosil za projektno nalogo, v kateri je specificirana potrebna oprema, na podlagi katere je na lastne stroške in ob lastnem poslovnem tveganju naročil in kupil opremo, poudarja Kresalova.

Postopek izbire stavbe so po njenih besedah speljali na osnovi pisnih mnenj računskega sodišča in ministrstva za finance, NPU pa je s preteklim letom začel z delom in v svojem kratkem času obstoja podal pobudo za zaseg več kot 16 milijonov evrov protipravno pridobljenega premoženja, s čimer je več kot upravičil svoj obstoj.

Računsko sodišče je namreč v revizijskem poročilu glede najema prostorov za potrebe notranjega ministrstva v obdobju od začetka leta 2007 do sredine 2010, ki so ga predstavili danes, izdalo negativno mnenje.

Protikorupcijska komisija že obveščena

Po Šoltesovih besedah so ministrstvu in vladi dali določena priporočila, da preučijo vse možnosti za preoblikovanje najemnega razmerja, ki bi na koncu pripeljalo do lastništva sedaj najetih prostorov.

Zato je na novinarsko vprašanje, ali namerava predlagati razrešitev ministrice Kresalove odgovoril, da računsko sodišče razrešitve nikoli ne predlaga ob predstavitvi revizijskega poročila, temveč da to sledi, če revidiranec ne izvede ukrepov, ki mu jih je sodišče naložilo. Ker pa računsko sodišče odzivnega poročila ne zahteva, izdalo je le priporočila, je revizijski postopek zaključen.

O svojih ugotovitvah je sodišče že obvestilo protikorupcijsko komisijo, ki je vanje tudi že vpogledala. Komisija za preprečevanje korupcije tudi sicer že preučuje postopke pridobivanja prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU). Kot je dejal Šoltes, je iz dokumentacije razvidno, da se je določene aktivnosti glede zbiranja ponudb vodilo takrat, ko je eden od ponudnikov, ki je bil kasneje tudi izbran, svojo ponudbo že oddal.

Goran Klemenčič se je izločil iz obravnave

Komisija za preprečevanje korupcije je seznanjena z negativnim mnenjem računskega sodišča glede najema stavbe za Nacionalni preiskovalni urad, sami pa bodo končno odločitev sprejeli na sredini seji, so pojasnili za STA. Del revizije, ki se nanaša na kršitve zakona o javnem naročanju, bo po njihovih navedbah pomemben element pri odločitvi komisije.

Komisija, ki se je z najemom stavbe za NPU ukvarjala že na več sejah, je maja lani računskemu sodišču poslala pobudo za izvedbo revizije v zvezi z najemom poslovnih prostorov ministrstva za notranje zadeve. Postopek o sumu korupcije uradnih oseb na notranjem ministrstvu pa so na komisiji začeli na podlagi več prijav iz začetka leta 2010. Prijavitelji so menili, da je prišlo pri postopku najema poslovnih prostorov do neustreznih ravnanj, ker odgovorne uradne osebe ministrstva niso ustrezno objavile in izvedle predmetnega postopka naročanja za najem poslovnih prostorov, pojasnjujejo na protikorupcijski komisiji.

Ob tem poudarjajo, da se je predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič izločil iz obravnave in odločanja v tej zadevi. Klemenčič je bil namreč pred prihodom na mesto predsednika komisije državni sekretar na notranjem ministrstvu.

Pogajanja za opremljanje potekala pred izbiro prostorov

Predsednik računskega sodišča je ob tem opozoril, da morebitna zahteva za razveljavitev najemne pogodbe ni odvisna samo od enega pogodbenega partnerja, ampak obeh, eden od njiju pa je iz zasebnega sektorja. Po mnenju računskega sodišča obstaja tveganje, da je ministrstvo najprej sprejelo odločitev o pridobitvi prostorov na Dimičevi ulici, šele nato pa izvedlo postopke, ki bi njihovo pridobitev upravičili.

Šoltes je opozoril, da je iz pregledane dokumentacije razvidno, da so pogajanja za opremljanje prostorov potekala še preden so bili prostori na Dimičevi ulici v Ljubljani izbrani. Šoltesov svetovalec Aleksander Petrovčič ga je dopolnil, da imajo na razpolago dobavnice za opremo s 5. avgusta 2009, medtem ko je bila pogodba za najem stavbe na Dimičevi sklenjena 21. januarja 2010.

Prav tako sodišče ugotavlja, da notranje ministrstvo pri najemu stavbe na Dimičevi ni vodilo postopka ravnanja s stvarnim premoženjem na način, ki zagotavlja enakopravno obravnavo vseh udeležencev v postopku, zato tudi pogajanja niso mogla biti izvedena z najboljšim ponudnikom. Na podlagi tega tudi težko trdijo, da je bila pogodba sklenjena z najugodnejšim ponudnikom.

Odpravljenih manj prostorskih težav kot bi jih sicer

Šoltes je ob tem spomnil, da je bila bližina plinohramov eden od argumentov za to, da NPU ne bi deloval na Litostrojski. Ob tem pa je opozoril, da varnostni vidik ni tako opredeljen, "da bi predstavljal nevarnost, da se nekam ne gre".

Prav tako iz dokumentov naj ne bi izhajalo, da je ministrstvo temeljito pretehtalo vse škodljive posledice ohranitve ali razveze najemnega razmerja na Litostrojski. Dodal je, da je bilo z najemom stavbe na Dimičevi odpravljenih manj prostorskih težav, kot bi jih bilo z najemom stavbe na Litostrojski.

Kot je opozoril, ministrstvo z mesečno najemnino za stavbo na Dimičevi pokriva celoten mesečni lizing obrok najemodajalca, podjetja Ram Invest. Objekt bo po zadnjem obroku tako prešel v last Ram Investa, kar je Šoltes ocenil kot dober posel, ampak ne za ministrstvo, temveč za Ram Invest.

Računsko sodišče je v revizijskem postopku o pravilnosti najema stavbe NPU na Dimičevi ulici in najema stavbe na Litostrojski cesti v Ljubljani ministrstvu za notranje zadeve izreklo negativno mnenje. Revizija zajema delovanje ministrstva za notranje zadeve pod vodstvom Katarine Kresal in njenega predhodnika Dragutina Mateja.