Nemire, zaradi katerih je notranja ministrica Theresa May prekinila počitnice in se vrnila v London, je sprožila smrt 29-letnega Marka Duggana, ki ga je policija ustrelila v četrtek med poskusom aretacije v Tottenhamu na severu Londona, kjer so nemiri najprej izbruhnili. Miroljubna demonstracija, organizirana v protest proti njegovi smrti, se je sprevrgla v nasilje, ki se je selilo iz četrti v četrt. Samo v noči z nedelje na ponedeljek so policija in gasilci prejeli 445 klicev na pomoč napadenih trgovcev in drugih stanovalcev, gasilci so morali pogasiti dvanajst velikih požarov, policija pa je aretirala več kot 160 izgrednikov, požigalcev in plenilcev, ki so izpraznili vrsto trgovin, iz katerih so odnašali vse od živil do televizorjev, še več pa jih poškodovali. Izgredniki so v spopadih s policijo, ki so trajali pozno v noč, uporabili vse, kar jim je prišlo pod roke. Ranjenih je bilo 35 policistov.

Policija, ki si je pomagala s psi in helikopterji, trdi, da gre za majhne dobro organizirane tolpe anarhistov in tatov, ki so se selile iz četrti v četrt in se usklajevale s pomočjo socialnih omrežij, zlasti Twitterja, prek katerega so policijo razglašali za sovražnico in pozivali k pravici, sodelovanju v izgredih in plenjenju. Objavljali pa so tudi tvite kot "Pridite v Tottenham na plenjenje. Rad bi brezplačno televizijo. Kdo je ne bi", "Nič ni boljšega za vrnitev pravice in enakosti, kot je 52-inčna 3D-televizija" in "Briga me za elektroniko. Treba je oropati te turške draguljarje".

Namestnik predsednika vlade Nick Clegg (premier David Cameron je na počitnicah v Italiji, kjer intenzivno, po več ur na dan "trenira" tenis) je najdoločneje zanikal, da ima nasilje kakršno koli zvezo s smrtjo Marka Duggana. Po njegovem gre za nepotrebno oportunistično plenjenje in nasilje, nič več in nič manj od tega. Resnica ni tako enostavna, kot trdi visoka politika. Marka Duggana, očeta štirih otrok, je imela policija na sumu, da je gangster in prekupčevalec z mamili. Oboroženi policisti, ki so hoteli s policijskim vozilom ustaviti taksi, s katerim se je peljal, trdijo, da je on streljal prvi. Dosedanja preiskava njegove smrti je pokazala, da je bila krogla, ki so jo našli v policijskem radiu in pripisali Dugganu, v resnici policijska.

Anarhija v soseskah družbenega podrazreda

Stanovalci gorečih četrti so ogorčeni nad uničevanjem, vendar izgrede pripisujejo tudi lokalnim napetostim, ki jih med mladimi v teh revnih delih Londona povzročajo vsakdanja stiska kot posledica krize, brezposelnosti in v najnovejšem času tudi varčevalna politika vlade, zaradi katere zapirajo mladinske centre. Lokalni svetniki v Brixtonu na primer pravijo, da je njihova služba za mlade zaradi krčenja proračuna, ki ni prizaneslo nobenemu področju, izgubila milijon funtov in pol. "Ta denar morajo vrniti službi za delo z mladimi, da se bodo imeli ti kje zbirati," je rekel eden izmed njih. Stanovalci četrti, kot je Brixton, ki ima za seboj vrsto let razmeroma uspešnega razvoja, se bojijo, da slabi časi obnavljajo podobo nasilnih noči, kot je bila minula.

Nasilje, uničevanje in plenjenje minulih dni opozarjajo na vse hujši položaj v vrsti londonskih sosesk, v katerih se prepletajo brezposelnost, revščina, kriminal, trgovina z mamili in anarhija in v katerih se vse to že prenaša iz generacijo v generacijo. V teh soseskah, v katerih je nastal poseben družbeni razred, ki mu pravijo underclass, podrazred, cvetijo gangsterske tople. Opozarjajo tudi na anarhijo, ki tli pod napetim površjem. Gre za problem, ki ga vrsta vlad zapored, od konservativnih do laburističnih, ne rešuje. Minula recesija, ki grozi z vrnitvijo, je položaj še poslabšala.

Najbolj neverjetno pa se zdi, da je policijska šefinja iz Tottenhama, kjer so se začeli dvodnevni nemiri in izgredi, že po njihovem izbruhu odpotovala na počitnice na Florido.