Zunanje ministrstvo v Rimu zahteva preiskavo v povezavi s smrtjo okoli sto beguncev, ki so poskušali prečkati Sredozemsko morje in priti do Italije. Ministrstvo želi namreč ugotoviti, ali je Natova ladja dejansko ignorirala pozive na pomoč.

Italija je namreč eno od Natovih ladij, ki sodeluje pri uveljavljanju embarga proti Libiji, prosila za pomoč pri reševanju ladje z begunci, na katero je italijanske organe opozoril ciprski vlačilec, je po poročanju italijanske tiskovne agencija Ansa navedlo ministrstvo.

A prošnja je bila zavrnjena, čeprav je bila Natova ladja le 28 navtičnih milj (50 kilometrov) oddaljena od 20-metrske ladje, na kateri je bilo več kot 300 beguncev, še poroča Ansa.

Italijansko zunanje ministrstvo je obenem pozvalo k razširitvi mandata Varnostnega sveta ZN za vojaško operacijo v Libiji, tako da bi ta zajel tudi pomoč beguncem na morju oz. da bi "upošteval tudi skrb in reševanje tistih, ki so bili prisiljeni bežati na ladjah ter s tem ogroziti svoja življenja zaradi bojnih operacij".

Tiskovna predstavnica Nata Carmen Romero je v odzivu na obtožbe iz Rima danes pojasnila, da je Italija Nato v četrtek res obvestila o težavah ladje z begunci, a kmalu zatem naj bi sledilo tudi sporočilo, da bo posredovala italijanska obalna straža. "Dejstva še prihajajo na dan in skupaj z italijanskimi oblastmi se trudimo zadevo povsem razčistiti," je še dodala.

Obenem je poudarila, da je nato v preteklosti že pomagal beguncem, med drugim marca z enim od svojih helikopterjev ter julija, ko je Natova ladja kakih 100 beguncev prepeljala v Tunizijo.

Italijanski mediji so v četrtek, sklicujoč se na eno od preživelih, poročali, da je na poti iz Libije na italijanski otok Lampedusa umrlo okoli sto ljudi. Iz Libije so odpluli minuli petek, v Italijo pa prispeli v četrtek. Trupla ljudi, ki so umrli med potjo, so vrgli v morje.

Italija se že več mesecev sooča z velikim navalom beguncev iz severnoafriških držav, predvsem iz Libije, ki v luči nasilnega konflikta po morju bežijo iz države.

Nato je bil sicer v preteklosti že tarča kritik, ker naj bi njegove enote več kot dva tedna ignorirale prošnje za pomoč z nekega čolna, ki je z 72 begunci na krovu 25. marca odplul iz Tripolija, nato pa zašel v težave.