Kaled Hemidi trdi, da so njegovi otroci, stari tri, štiri in pet let, ter 34-letna žena umrli 20. junija, ko je Nato iz zraka obstreljeval območje zahodno od Tripolija. Zračni napad je bil po njegovih besedah usmerjen proti njegovemu očetu Kuvildiju Hemidiju, ki je blizu režimu Moamerja Gadafija in je obstreljevanje preživel nepoškodovan.

Nato je v zvezi z dogodki 20. junija sporočil le, da je obstreljeval in zadel pomemben vojaški nadzorni center v Sormanu, približno 70 kilometrov od Tripolisa.

Po navedbah libijskega režima je v incidentu umrlo 15 ljudi, vključno s tremi otroki, a je Nato vseskozi trdil, da šlo za vojaški cilj ter zatrjeval, da si vedno z vsemi močmi prizadeva ohranjati varnost civilistov, še poroča AFP.

Nato kršil mandat, dodeljen s strani ZN

Ne glede na to je Hemidi proti Natu vložil tožbo, ker smrti njegove družine po besedah njegovega odvetnika Ghislaina Duboisa kažejo, da je Nato kršil mandat, dodeljen s strani ZN.

"Tožba se naslanja na civilni prekršek, ki ga je Nato storil, ko je kršil mandat ZN, opredeljen z resolucijo 1973, ki predvideva zaščito civilistov," je po poročanju AFP dejal Dubois.

Hemidi se je odločil, da tožbo vloži v Bruslju, ker se tam nahaja sedež Nata, na prvo zaslišanje pa bo moral po besedah Duboisa počakati deset dni, še poroča AFP.

Za začetek Dubois v imenu svoje stranke od Nata zahteva odškodnino v višini 100.000 evrov, znesek pa namerava zvišati po konkretni opredelitvi škode, ki jo je utrpel Hemidi.

V Natovem vojaškem posredovanju v Libiji pa je še pred zračnim napadom v Sormanu devet civilistov umrlo v Tripolisu, potem ko je Natova raketa pomotoma padla na civilno območje, še piše AFP.

S sodišča v Belgiji so medtem danes sporočili, da so zavrnili tožbo proti Natu, ki jo je zaradi vojnih zločinov aprila vložila Gadafijeva hčerka Aiša Gadafi. Tožila je, ker so bili v Natovem napadu na Gadafijev sedež ubiti njena hčerka, brat in dva nečaka.

Belgijski tožilci so danes primer zavrnili, ker ni v njihovi pristojnosti, saj kljub temu, da ima Nato sedež v Belgiji, ni mogoče vzpostaviti jasne povezave med žrtvami ali toženimi z Belgijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kaj sedaj? Iztekel se je rok ponudbe upornikov Gadafiju

Libijski protirežimski uporniki so voditelju Moamerju Gadafiju ponudili možnost ostati v državi, če odstopi z oblasti. A rok veljavnosti ponudbe je danes potekel, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil predsednik prehodnega nacionalnega sveta Mustafa Abdul Džalil.

"Naredili smo ponudbo. Rok je danes potekel in ponudba ne velja več," je izjavil Džalil. Dodal je, da je ponudbo, sestavljeno iz treh točk, Gadafiju predal posebni odposlanec ZN.

Po Džalilovih besedah so uporniki posredniku ZN predali "zelo jasno, dobronamerno ponudbo, skladno s katero bi Gadafi lahko ostal v Libiji pod tremi pogoji", poroča AFP.

Prvi od pogojev, ki so jih v ponudbi uporniki naložili Gadafiju v zameno za to, da bi lahko ostal v Libiji, je bil, da odstopi z oblasti in se odreče vsem pooblastilom. Gadafi bi moral poleg tega izbiro svojega bivališča prepustiti libijskemu ljudstvu ter se sprijazniti s tem, da bi odslej živel pod strogim nadzorom, je še pojasnil Džalil.