"Uporabili bomo vse razpoložljive sile, da se zaščitimo," je sodržavljanom zvečer po televiziji TV2 sporočil norveški premier, katerega kabinet je bil v eksploziji bombe poškodovan, a njega takrat tam na srečo ni bilo. Kot je poudaril po poročanju nemške tiskovne agencije dpa, sta bila tako napad v vladni četrti kot tudi na Utoyi zelo resna. Stoltenberg je sicer sklical izredno zasedanje vlade.

Na slovenskem zunanjem ministrstvu so pojasnili, da med žrtvami po njihovih dosedanjih podatkih ni nobenega Slovenca. Kot so dodali, je veleposlaništvo Slovenije na Danskem, ki pokriva tudi Norveško, v stalnem stiku s Slovenko, ki živi v Oslu.

Med drugim so se razbila okna v 17-nadstropnem bloku, v katerem se med drugim nahaja kabinet premierja. Poškodovanih je bilo tudi več ministrstev ter bližnje poslopje največjega norveškega tabloida VG. Norveška policija je prebivalce Osla posvarila, naj ostanejo doma in naj se ne zadržujejo v večjih skupinah.

Epicenter eksplozije: desno zgoraj vladna poslopja, levo na sredini stavbla tabloida VG in desno spodaj ministrstvo za nafto (Foto: Microsoft, BBC).

Evakuirali več stavb, premier živ

Med drugim so že evakuirali poslopje parlamenta, politike pa naj bi prepeljali na varno v zaklonišče. Po navedbah vladnih uslužbencev so nekateri ljudje še vedno ujeti v poškodovanih poslopjih. Neimenovani predstavnik vlade je ob tem ocenil, da je napad najhujši doslej na Norveškem.

Norveški premier Jens Stoltenberg je v pogovoru za norveško televizijo potrdil, da v eksploziji bombe, ki je odjeknila v vladni četrti v Oslu, ni bil poškodovan, prav tako pa ni bil poškodovan noben njegov minister.

Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa, je policija po eksploziji doslej tudi že evakuirala glavno železniško postajo v norveški prestolnici, državni radio NRK, nakupovalni središči Oslo City in Byporter ter urade medijev VG, NTB, Aftenposten in TV2.

Video: Neposredno po eksploziji

Na mestu eksplozije naj bi bilo videti uničen avtomobil, zaradi česar se ugiba, da je šlo za avtomobil bombo. Mediji tudi poročajo, da naj bi v vladni četrti Osla, nedaleč od prizorišča eksplozije, našli več oziroma najmanj dve še neeksplodirani bombi.

Šef policije v Oslu je na vprašanje, ali je eksplozijo povzročila avtomobil bomba, odgovoril: "Možno je, da je bil v incidentu uporabljeno vozilo, vendar tega za zdaj še ne moremo potrditi." Povedal je še, da je policija zapečatila sedež norveške televizije TV2, saj se je tam nahajal sumljiv paket.

Kdo stoji za napadom, še ni znano, obstaja pa možnost, da gre za islamske skrajneže.

Video: Razdejanje po eksploziji

Slovenka v Oslu: Smo pretreseni

"Trenutno stanje je mirno glede na dogodke, ki so se pravkar zgodili, vendar smo vsi pretreseni," je za STA povedala Slovenka, ki živi v Oslu Irena Jakopanec. Policija je domačine že pozvala, naj ostanejo doma, turisti pa v hotelih, zaprt pa je tudi sam center mesta v katerem je zaprt promet in otežen prehod ljudi, je še potrdila.

Irena Jakopanec sicer ni bila v bližini eksplozije, vendar je potrdila, da so jo čutili ljudje v precej širokem krogu v okolici, prva reakcija pa je bila, da so stekli stran, tudi po glavni ulici. Policija korektno sodeluje z mediji in hkrati pomaga pri reševanju razmer, je še povedala in dodala, da v stanju pripravljenosti tudi vse pristojne službe, vključno s štabom obrambe, vse dodatne kapacitete pa so odprle tudi bolnišnice.

Kljub začetnim ugibanjem, da je mogoče šlo za tehnično napako zaradi del na cesti v bližini, pa so takšno informacijo pristojni organi že izključili. Šlo je za bombo, je še zatrdila.

Dogodek je popolnoma nepričakovan, lahko pa bi bil povezan z dejstvom, da ima Norveška vojake tako v Afganistanu, kot v Libiji, je povedala Jakopančeva. Dodala je še, da gre kljub temu za velik šok, saj je družba sproščena in odprta, v kateri ni potreben ves čas popoln nadzor. "Ljudje se bojijo izgubiti to svobodo," je še pojasnila.

Po napadih aretirali Norvežana

Neznanec preoblečen v policista je streljal na člane podmladka norveških vladajočih laburistov na počitniškem taboru na otoku Utoya nedaleč od Osla. Sicer je norveška policija po poročanju norveškega radija NRK, ki ga povzemajo tuje tiskovne agencije, potrdila, da sta eksplozija v norveški prestolnici Oslo in strelski napad na kamp podmladka laburistov na otoku Utoya v bližini prestolnice povezana.

Norveški radio NRK povzema navedbe nekega očividca z Utoye, da je bilo v streljanju v policista preoblečenega napadalca ubitih kar od 20 do 25 ljudi, saj je na lastne oči videl številna trupla, nekatera naj bi tudi plavala v vodi.

Po bombnem napadu v Oslu in streljanju na otoku Utoya je zunaj glavnega mesta norveška policija aretirala Norvežana, je na novinarski konferenci po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal norveški minister za pravosodje Knut Storberget.

Počitniškega tabora se udeležuje okoli 700 ljudi, večinoma mladih, starih med 14 in 18 let. Na otoku, kamor se je nemudoma odpravila protiteroristična enota policije, naj bi vladal popoln kaos. Do streljanja na otoku Utoya je prišlo le nekaj ur po eksploziji v Oslu.

Sky News o povezavi med obema napadoma