Čeprav se "navadnim smrtnikom“ odprava čez Atlantik zdi ekstremna, Marin meni, da je to odvisno od krogov, v katerih se gibaš – če se družiš z ljudmi, ki so preveslali ocean, potem se jim takšen podvig zdi nekaj povsem običajnega. Tudi treningi, po njegovem mnenju, niso zelo naporni, na teden pa mu vzamejo do 16 ur. Bolj intenzivno bodo (zaenkrat še trije člani odprave, na četrtega, Slovenca, še čakajo) začeli trenirati septembra, konec omenjenega meseca pa se bodo odpravili po Jadranu, kjer upajo, da bodo naleteli na kakšno neurje, ki bi delovalo kot simulacija razmer, ki jih čakajo na oceanu. Pri premagovanju napora Marinu pomaga tudi dejstvo, da je nekaj časa vadil šah, zaradi katerega ima več potrpljenja, razmišlja o vzorcih, prihodnjih potezah itd.

Štirje člani slovensko-britanske odprave bodo, če jim bo uspelo, preveslali okoli 100 kilometrov na dan. Veslali bodo nepretrgoma 12 ur na dan, tako da se bodo izmenjavali – dve uri veslanja, dve uri spanja. Ker vedo, da jih bo poleg fizičnega napora "bičal“ tudi psihični napor, so pripravljeni na reševanje sporov – ker pomoči sredi Atlantika ne morajo klicati samo zato, ker so se skregali. Na vprašanje, ali na takšnih odpravah doživlja kakšen preporod v glavi, je Marin odgovoril, da ne. Da mora imeti tisti, ki gre na takšno pot, v glavi rešene stvari: "Sicer bi prišel do pol poti, vse rešil v svoji glavi. In potem? Se obrnil in šel nazaj?“

Januarja 2012 bodo štirje člani odprave TransAtlantik izpluli s Kanarskih otokov – s seboj morajo imeti varnostno zrcalo (s katerim naj bi signalizirali drugim udeležencem morskega prometa, v primeru, da zaidejo v težave), zavarovani pa morajo biti v višini 300 tisoč funtov – in odveslali proti Barbadosu. Potovali bodo s hitrostjo okoli 6 kilometrov na uro, pri tem pa jim morski tok ne bo bistveno pomagal: "Severno ekvatorialni morski tok ima povprečno hitrost okoli 0,6 kilometra na uro, kar bo predstavljajo približno od 10 do 15 odstotkov naše hitrosti. Pomagali nam bodo tudi pasati, ki v tem letnem času pihajo iz vzhoda in severo-vzhoda,“ so navedli na spletni strani www.transatlantik.si, kjer bodo z izkušnjami redno polnili blog in objavljali fotografije.

Več o odpravi pa si poglejte v video prispevku.