"Moja največja odgovornost je, da počistim to packarijo," je dejal britanski premier po navedbah ameriške tiskovne agencije AP. Zanikal je sicer, da bi njegovo osebje skušalo zaustaviti preiskavo škandala, priznal pa je, da tako njegovi konservativci kot opozicijski laburisti v minulih letih niso pravilno ravnali ob razvoju afere.

Cameron je dejal, da Andyju Coulsonu, "če bi imel popoln vpogled in ob vsem, kar je sledilo", ne bi ponudil službe. Zatrdil je še, da se bo "globoko opravičil" parlamentu, če se bo izkazalo, da mu je Coulson lagal glede obtožb o vdiranju v telefone.

Coulson, nekdanji urednik Murdochovega tabloida News of the World, je bil do januarja letos svetovalec za medije in tiskovni predstavnik Camerona, 8. julija pa so ga aretirali zaradi suma vdiranja v telefone in podkupovanja. Coulson zanika, da bi karkoli naredil narobe.

Vodja opozicijskih laburistov Ed Miliband je Cameronu danes očital, da ni upošteval večkratnih opozoril glede Coulsona. "Šlo je za poskus prikrivanja dejstev o Coulsonu," je dejal in od Camerona zahteval opravičilo.

Opozicija Cameronu sicer očita neprimerne odnose tudi s predstavniki Murdochove založniške hiše News International, med drugim z nekdanjo izvršno direktorico Rebekah Brooks, ki je prejšnji teden zaradi škandala odstopila s položaja.

"Nikoli je nisem videl v pižami," je danes zatrdil Cameron in se tako odzval na poročanje medijev, da je njegova žena Sarah leta 2008 gostila zabavo za vplivne predstavnice medijev, tudi Brooksovo.

Britanski premier je danes pred parlamentom tudi zatrdil, da se ni udeležil nobenega "nepoštenega" srečanja s predstavniki News International. Kot je poudaril, so se na vseh pogovorih strogo držali predpisanega kodeksa obnašanja.

Cameron je še dejal, da je vztrajal, da noče biti vpleten v odločanje o Murdochovem načrtovanem prevzemu največje britanske plačljive satelitske televizije BSkyB, in to njegovo željo naj bi tudi spoštovali. Zaradi velikega pritiska britanske politike in javnosti je avstralski medijski mogotec sicer prejšnji teden umaknil prevzemno ponudbo.

V nastopu pred poslanci je sicer premier napovedal, da bodo preiskavo škandala z vdiranjem v telefone še razširili, tako da bo poleg tiskanih vključila tudi druge medije, posvetila pa se bo vsem vrstam kriminala, povezanega z informacijami, tudi npr. vdiranju v elektronsko pošto.

Po navedbah nemške tiskovne agencije dpa naj bi bili med mediji, ki so uporabljali sporne metode pridobivanja informacij, tudi britanski BBC in nekateri drugi ugledni mediji.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP se bodo zaslišanja v razširjeni preiskavi začela v prihodnjih tednih, skupina pa naj bi poročilo predstavila v 12 mesecih. Preiskava naj bi se osredotočila na dva vidika: prvi je kultura, ravnanje in etika v medijih, drugi pa je družba News International.

Premier je v parlamentu predstavil člane skupine, ki bo preiskovala škandal. V njej bodo med drugim trije novinarji.

Britanski premier je na nujni seji britanskega parlamenta nastopil dan po tem, ko so pred člani parlamentarnega odbora v torek nastopila Rupert Murdoch in njegov sin James, Brooksova ter nekdanji vodja londonske policije in njegov namestnik.

Med zaslišanjem Ruperta Murdocha je v dvorano vdrl moški, ki je vanj vrgel "torto" in brivske pene. Predsednik spodnjega doma britanskega parlamenta John Bercow je danes napovedal preiskavo o tem, kako je moški lahko napadel Murdocha.

Medijski mogotec je medtem danes po navedbah ameriške tiskovne agencije AP z letalom že zapustil Veliko Britanijo. V britansko prestolnico je iz ZDA zaradi razjasnitve okoliščin medijskega škandala prispel 10. julija.