Po sestanku so se zavili v molk, iz skupnega sporočila pa je jasno, da bo ta dokument "razrešil temeljno vprašanje spremembe financiranja zdravstvenega sistema".

Tako se bo le uresničila želja ministra za zdravje Dorijana Marušiča, da dopolnilno zdravstveno zavarovanje ukine. Včeraj so se dogovorili, da se "za pokrivanje košarice zdravstvenih pravic, poleg obveznega zdravstvenega zavarovanja, uvede splošna participacija. Vzpostavljena in diferencirana bo na osnovi dohodka posameznika in bo predstavljala bolj solidaren in pravičnejši način zbiranja sredstev za potrebe zdravstva in dolgotrajne oskrbe." Po naših informacijah delovna skupina, v kateri so predstavniki ministrstva za finance in za zdravje, predlog še pilijo. Kot trenutno kaže, naj bi v dohodkovne razrede za participacijo razvrstili tudi upokojence. Novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki bo uveljavila ključne spremembe financiranja zdravstvenega sistema, pa naj bi vlada obravnavala septembra (letos).

Še pred srečanjem ministrov s premierjem je Marušič pri odgovoru na vprašanje, kako komentira ponedeljkovo dogajanje na skupščini zdravstvene blagajne, zelo jasno opozoril na znano dejstvo, da "vsako varčevanje v javni zdravstveni blagajni polni žepe zasebnih zdravstvenih zavarovalnic". Kot je rekel, sicer ob priložnosti uvajanja referenčnih ambulant (več o tem zgoraj), verjame v "udejanjanje zdravstvene politike, ne pa politike v zdravstvu". Tudi zato je verjetno še posebej poudaril avtonomnost in neodvisnost ZZZS, saj na skupščini lahko odločajo samo štirje predstavniki ministrstva. Hkrati je obžaloval, da se zdravstvena zavarovalnica ni odzvala njegovemu povabilu, da bi, kot običajno, sodelovali pri oblikovanju rebalansa. Po Marušičevih besedah se na ministrstvu zavzemajo za takšen rebalans finančnega načrta ZZZS, ki predvideva selektivne ukrepe: "Ni prav, da se vedno lotevamo samo storitev. Kaj pa medicinsko-tehnični pripomočki, zdravljenje v tujini, in vrsta drugih... So ti nedotakljivi? Če bomo zmanjševali storitve in njihove cene ter dostopnost, potem je najbolje, da gremo vsi v bolniški stalež."