Eksplozija je odjeknila 25. oktobra predlani v neposredni bližini skupine mladih, ki so bili pred lokalom v kranjskem hotelu Creina. Vsi so bili lažje poškodovani. Vse se je začelo s prepirom zaradi dekleta, nato sta Muzaferović in Velić za krajši čas odšla, ko sta se vrnila, pa je pred Million Clubom počilo. Po dogodku sta pobegnila, policisti specialne enote pa so ju prijeli pri Metliki. Na sojenju sta valila krivdo drug na drugega in senatu ni uspelo ugotoviti, kdo od njiju je bil tisti, ki je vrgel eksplozivno telo. Čeprav ju je tožilstvo preganjalo zaradi poskusov uboja Andreja Iličića, Amirja Čehića in Damirja Husića, zaradi nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem ter povzročitve splošne nevarnosti, sta bila na koncu pravnomočno obsojena le zaradi zadnjega kaznivega dejanja.

Državo zaradi eksplozije toži še osem oškodovancev

Že na tem sojenju je bilo slišati, da je šlo za vojaško bombo M75, ki je bila ukradena iz vojaškega skladišča v Polhovi jami pri Pivki. V pravdni zadevi, s katero se zdaj ukvarja Jasminka Jaša Trklja, to razčiščujejo, med drugim so zaslišali tudi že Mateja Olenika, ki naj bi jo odnesel iz skladišča. Olenik je to potrdil ter po besedah Iličićevega pooblaščenca Deana Babiča iz Odvetniške družbe Matoz dodal, da je bilo poslopje slabo varovano, da je vanj vstopil brez vsakih težav in da je bila ograja okoli njega tako nizka, da bi jo lahko preskočil tudi pes. Da sta bombo dobila od Olenika, sta potrdila tudi Muzaferović in Velić. Prvi je dejal, da jima je že približno dva tedna pred eksplozijo ponujal orožje, ukradeno iz Polhove jame. In tudi med begom po eksploziji je dejal, da je šlo za bombo iz tega skladišča. Velić pa je pričal, da je od tam vse orožje, ki so ga preiskovalci našli pri Oleniku, zato sklepa, da je tako tudi z bombo. Ali mu je Olenik govoril o njenem izvoru, se ni spominjal, izjavil pa je, da mu je dal dve bombi (Olenik jih je omenjal deset).

Andrej Iličić, ki je ob eksploziji dva delca dobil v trebuh, enega pa v nogo, je le eden od devetih, ki so se zaradi poškodb in stroškov zdravljenja odločili tožiti državo. Državno pravobranilstvo je sicer prepričano, da tožbe niso utemeljene - po eni strani zatrjuje, da bomba sploh ni ukradena iz Polhove jame, po drugi pa, da je bilo omenjeno vojaško skladišče ustrezno varovano. Ali je bilo orožje tam res pravilno skladiščeno, bodo zdaj povprašali še ustreznega izvedenca. Po besedah sodnice še ni odločeno, ali bo ta slovenski ali tuji strokovnjak oziroma ustanova. Sojenje se bo nadaljevalo, ko bo to strokovno mnenje izdelano.