Berlusconi poskuša rešiti750 milijonov evrov

Vlada je namreč posegla v izplačevanje odškodnin, ki jih nalagajo sodišča. Sodniki bodo poslej morali zamrzniti plačilo sicer izrečenih odškodnin, ki bodo presegale 10 milijonov evrov na prvi stopnji in 20 milijonov evrov na drugi stopnji, dokler se primer pravnomočno ne konča tudi na vrhovnem sodišču. Doslej so sodniki imeli možnost izbirati, ali bodo izplačilo zahtevali takoj ali pa ga bodo zamrznili.

Zaradi te določbe bo po mnenju italijanskih komentatorjev milansko sodišče najverjetneje moralo zamrzniti plačilo 750 milijonov evrov odškodnine, ki bi jo Fininvest moral plačati skupini Carla de Benedettija v primeru prevzema največje založniške hiše v državi Lodo Mondadori. Milansko sodišče je leta 2009 razsodilo, da je Berlusconi vplival na sodnika, ki je v prevzemnem boju za Mondadori med Benedettijevo skupino in Fininvestom razsodil v korist slednjega.

Premier skrival zakon pred lastnimi ministri

Berlusconi tako po mnenju opozicije na eni strani zahteva zategovanje pasu države in državljanov, s tem ko jim nalaga, da morajo do leta 2014 privarčevati 47 milijard evrov, na drugi strani pa škandalozno, nemoralno in neustavno rešuje svoje podjetje. Predsednik nacionalnega združenja sodnikov Luca Palamara se strinja, da gre za neustavno določbo, saj uvaja neenako obravnavo posameznikov v civilnih postopkih, hkrati pa ne bo povečala učinkovitosti sodnih postopkov, za kar naj bi si vlada prizadevala.

Vprašanje je tudi, koliko so o tej določbi vedeli Berlusconijevi lastni ministri. Minister za gospodarsko in finance Giulio Tremonti, ki bi včeraj moral s kolegi predstaviti skupek reform, a je novinarsko konferenco preložil, ker zaradi slabega vremena ni uspel priti pravočasno v Rim, pravi, da z določbo ni bil seznanjen. Enako je zatrdil minister za zunanje zadeve Franco Frattini, saj da o tem na seji niso razpravljali. Sicer pa v določbi ne vidi nič spornega, ker gre za splošno določbo, ki deloma v zakonodaji že obstaja.

Italijanski premier je v preteklosti že večkrat dokazal, da je mojster zakonodajnih sprememb v lastno korist. V začetku aktualnega mandata je vlada sprejela zakon o imuniteti ministrskega zbora pred kazenskim pregonom med mandatom. Zaradi tega zakona so bili zamrznjeni sodni postopki proti Berlusconiju oziroma njegovim podjetjem Mediaset in Mediatrade, ki naj bi bili vpleteni v utaje davkov, ter sojenje v primeru podkupninske afere Mills.

Ustavno sodišče je zakon razveljavilo, a je Berlusconi skozi zakonodajni postopek spravil podoben zakon, ki mu je omogočal, da se sojenjem izogne, če ima druge, s funkcijo povezane neodložljive obveznosti. Tudi ta zakon so ustavni sodniki deloma razveljavili, kar je dokončno odprlo pot sodnim obravnavam pri italijanskemu premierju.