Spomnimo, da je Zavarovalnica Triglav pred štirimi leti kupila 70,63 odstotka Vardarja Osiguranja, 20 odstotkov so obdržali zaposleni, desetina delnic pa je ostala v lasti drugih malih delničarjev. Stojan Klopčevski je bil pred vstopom Triglava v Vardar lastnik petinskega deleža, po prodaji pa je obdržal 8,4-odstotni delež in za slabih 11 odstotkov delnic dobil dobrih 4,5 milijona evrov.

Ker se je Zavarovalnica Triglav v času, ko jo je vodila uprava Andreja Kociča, ob nakupu večinskega deleža Vardarja bala, da bi zaposleni zapustili zavarovalnico in ji speljali zavarovance, je z delničarji, ki so bili zaposleni na Vardarju, podpisala dogovor, po katerem so za nekaj let ostali v lastništvu z manjšinskimi deleži. Zaposleni, ki niso bili del širšega vodstva zavarovalnice, so imeli pravico od Zavarovalnice Triglav zahtevati odkup preostalih delnic od 1. avgusta 2009 do 1. februarja 2010. Vodilni zaposleni pa so imeli pogodbo, po kateri bi lahko opcijo uveljavili med 1. septembrom lani in 1. septembrom letos.

Na podlagi enega od aneksov k prodajni pogodbi je Klopčevski, ki je bil takrat predsednik uprave zavarovalnice, postal pooblaščenec za vse preostale delničarje, za katere je veljala opcijska pogodba. Toda zapletlo se je, ker je Klopčevski oktobra lani uveljavil opcijsko pogodbo, a za delničarje, ki niso del širšega vodstva Vardarja, več kot pol leta prepozno. S tem jih je močno oškodoval, saj je delnica Vardarja na borzi povsem nelikvidna, njeni cenovni razponi pa še zdaleč ne dosegajo cene, ki je bila določena v opcijski pogodbi. Po pogodbi bi moral namreč Triglav malim delničarjem odšteti 656,25 evra za delnico, zadnji posel z delnico Vardarja na skopski borzi pa je bil opravljen januarja 2009 po ceni 148 evrov za delnico.

Skupina malih delničarjev se je zato že odločila za tožbo proti Stojanu Klopčevskemu, s katero od njega terjajo odškodnino v višini vrednosti delnic po opcijski pogodbi. Na Zavarovalnici Triglav, ki jo vodi Matjaž Rakovec, na naša vprašanja niso odgovorili, saj pogodbenih razmerij ne komentirajo. Pojasnili niso niti, ali je Stojan Klopčevski še zaposlen na Vardarju. Po trditvah naših virov je namreč Klopčevski zapustil to zavarovalnico, saj ni pristal na pogodbo o zaposlitvi, ki so mu jo ponudili, ker ni dobil licence za funkcijo glavnega izvršnega direktorja Vardarja. Kot smo poročali pred časom, naj bi bilo po neuradnih informacijah za negativno mnenje makedonskega ministrstva za finance o primernosti Klopčevskega za nadaljnje vodenje Vardarja povezano tudi s sumi o spornih poslih ob Triglavovem nakupu te makedonske zavarovalnice.

Zakaj je Klopčevski izigral male delničarje, ni jasno. Najverjetneje pa želi nagajati sedanjemu vodstvu Triglava, na katero bodo zaposleni pritiskali, naj jim po čim bolj ugodni ceni odkupi delnice, čeprav za to ni več pravne osnove.

Triglavov vstop v Vardar je sicer vzbujal pozornost tako zaradi visoke kupnine kot tudi zaradi posrednikov, ki so bili vključeni v posel, čeprav je Triglav prevzemne aktivnosti praktično vodil sam. V posel sta bila vključena dva posrednika - za Zavarovalnico Triglav Ilirika Igorja Štembergerja, za tedanje večinske lastnike pa beograjsko podjetje Orah Projects. Na Triglavu niso nikoli želeli razkriti, koliko je znašala provizija ob nakupu Vardarja, niti kako sta si jo posrednika razdelila, po neuradnih informacijah pa naj bi Vardar Orahu plačal kar okoli milijon evrov provizije.

Nekdanji predsednik uprave Andrej Kocič je takrat zanikal, da bi bilo upravi Vardarja za uspešen prevzem obljubljena kakršna koli nagrada. Po njegovih zagotovilih naj bi vsem delničarjem plačali enotno ceno delnice. Ob tem se je ugibalo, ali posredniki, zlasti Orah, v posel niso bili vključeni zato, da bi prek njih takratni menedžment dobil nagrado za prevzem. Še več, ugibalo se je tudi, ali niso bile prek posrednikov plačane tudi provizije za druge udeležence pri poslu, tudi na strani Triglava. Kocič je sicer zanikal, da bi pri nakupu Vardarja prišlo do kakršnih koli nezakonitih dejanj.

vesna.vukovic@dnevnik.sisuzana.rankov@dnevnik.si