"Pogovarjamo se o tem, kako s skupnimi močmi, glede na različne odgovornosti, ki jih imamo, poskrbeti za to, da bo Slovenija čim bolje opravila z izjemno razgibanim domačim in še veliko bolj razgibanim mednarodnim finančnim, gospodarskim in političnim življenjem, ter žal tudi varnostnim," je dejal.

Ne izključuje pa tudi sestanka predsednikov vseh parlamentarnih strank, če se bo v nedeljo na srečanju finančnih ministrov EU izkazalo, da je nadaljevanje pomoči Grčiji realen projekt.

Sicer pa se Pahorju vedno bolj zdi, da se vsi vedno bolj začenjajo zavedati, da politična kriza ne bi koristila nikomur in da bi se lahko na tak ali drugačen način - ali s spremembo zakona o volitvah v DZ ali z ustavnimi spremembami ali na kakšen tretji način - dogovorili, kako na miren način priti do predčasnih volitev.

V Zares vladi očitajo nerazumevanje instituta začasnih ministrov

V stranki Zares predsedniku vlade Borutu Pahorju glede imenovanja začasnih ministrov, ki bodo nadomestili ministrice iz kvote Zares, očitajo popolno nerazumevanje tega instituta. Zagotovila, da bo vlada z začasnimi ministri normalno operativno delovala, pa so po oceni poslanske skupine Zares "veliko sprenevedanje".

Iz kabineta predsednika vlade so namreč sporočili, da bo Pahor naslednji teden državni zbor obvestil, da bodo resorje, ki so jih zapustile ministrice iz vrst Zares, začasno vodili drugi ministri. Gospodarsko ministrstvo bo vodil Mitja Gaspari, sicer minister za razvoj; ministrstvo za kulturo bo prevzel Boštjan Žekš, sicer minister brez listnice, odgovoren za Slovence v zamejstvu in po svetu; ministrstvo za javno upravo pa bo vodil premier Borut Pahor ob pomoči generalne sekretarke vlade Helene Kamnar.

V poslanski skupini Zares opozarjajo, da bodo ta ministrstva še vedno brez imenovanih ministrov in da ima predsednik vlade tri mesece časa, da državnemu zboru predlaga imenovanje novih ministrov. Da bi lahko vlada operativno delovala, je namreč nadomeščanje časovno omejeno. "Takšno nadomeščanje predstavlja rešitev zgolj za izjemne primere in ne normalno stanje, kot ga nekateri poskušajo prikazati," poudarjajo v Zares in opozarjajo, da ta institut ne sme odvezovati predsednika vlade njegove odgovornosti, da oblikuje vlado s polnimi mandati ministrov.

Začasna pooblastila za vodenje drugih resorjev

Opozarjajo še, da imajo ministri, ki nadomeščajo odstopljene ministre, zgolj začasno pooblastilo za vodenje drugih resorjev. Zato se v poslanski skupini Zares ne morejo strinjati z izjavo kabineta predsednika vlade, da glede na primerno prerazporeditev odgovornosti in nalog vlada ne bo nič manj operativna. "Nadomestni ministri in njihovi državni sekretarji fizično ne zmorejo hkratnega sedenja na dveh stolih na dveh lokacijah, da o hkratnem opravljanju različnih upravnih nalog na različnih upravnih področjih niti ne govorimo," opozarjajo v nekdanji koalicijski stranki.

Po njihovi oceni se bo kar osem resorjem spopadalo z operativnimi težavami, naprej tri mesece, pozneje pa, če bodo imenovani novi ministri, še nekaj mesecev. "Zato so izjave o normalni operativnosti vlade veliko sprenevedanje," so prepričani.

Ob tem še opozarjajo, da nekateri člani vlade ne poznajo in razumejo vloge in položaja državnega sekretarja in generalnega sekretarja vlade. Nadomestni ministri tako ne morejo imenovati novih državnih sekretarjev niti ohraniti starih. Pri vodenju jim lahko pomagajo zgolj njihovi namestniki oz. državni sekretarji, ki so bili imenovani na njihov predlog na tistem resorju, kjer so bili imenovani. To pomeni, da te funkcije tudi ne morejo opravljati državni sekretarji iz kabineta predsednika vlade ter da predsedniku vlade pri nadomeščanju na ministrstvu za javno upravo ne more pomagati pri vodenju generalna sekretarka vlade, so še zapisali v Zares.