Minister za pravosodje Aleš Zalar je za začetek pojasnil, da je postopek izročanja tujih državljanov v pristojnosti ministrstva za pravosodje. Če to ugotovi, da za izročitev ni ovir, potem jo potrdi. To pripravlja direktorat za mednarodno sodelovanje in po Zalarjevih besedah se je v postopku pokazalo, da ni tekel kot bi moral.

"Ti postopki so običajno hitri, v tem primeru pa je bil nesorazmerno dolg,“ je dejal Zalar in dodal, da se je vse skupaj dogajalo v mandatu prejšnjega ministra Lovra Šturma. "V tem mandatu nepravilnosti ni bilo, zamuda je bila zaradi prejšnjega,“ in povedal, da bo zaradi tega vso dokumentacijo predal protikorupcijski komisiji.

Zalar je na svojem Twitter računu ob pol sedmih zvečer zapisal naslednje: "Na primopredaji poslov 24. 11. 2008 je minister Šturm zamolčal zadevo Paravinja."

Po slovenski zakonodaji se s postopkom odločanja o izročitvi osebe počaka, če se izkaže, da je začet postopek za podelitev azila tej osebi. Dokler ta postopek ni dokončan, mora minister počakati z odločitvijo o izročitvi. To se je zgodilo v primeru Paravinje, je pojasnil minister.

Preberite še: Če trupla ne bodo našli, bi Paravinja lahko odkorakal nekaznovan.

"Če prošnja za azil ni zaključena, se s postopkom izočanja počaka,“ je dejal Zalar. "Azil je bil pred tem zavrnjen, a se je z izročitvijo Paravinje čakalo na odločitev ustavnega sodišča,“ je pojasnil in še dodal, da v izročitvenih primerih pripor ni obvezen, odloča se na osnovi posameznih primerov. Za ta primer je šlo tudi pri Paravinji. Ko je prejšnji minister namreč prejel gradivo za izročitev v potrditev, je MP 22.8.2007 prejel predlog pooblaščenca Paravinje, naj se počaka z odločanjem o izročitvi.

Pogoji za izročitev so bili izpolnjeni

"Težava je v tem, da se je čakalo na odločitev ustavnega sodišča, za kar pa ni zakonske podlage," je dejal Zalar. Postopek za azil je bil že pravnomočno končan in prošnja za azil zavrnjena, zaradi česar so bili pogoji za odločitev izpolnjeni.

Po ministrovih besedah ni bilo nobenih pravnih podlag za odlašanje s postopkom. Tudi urad za mednarodno sodelovanje je ministra opozarjal na napake, a je Šturm še večkrat ponovil isto napako (ni potrdil izročitve), in sicer 12.11.2007 ter 24.10.2007.

Ministrstvo za pravosodje je v času Šturmovega mandata 22. avgusta 2007 prejelo predlog pooblaščenca Paravinje, bivšega ustavnega pravnik Matevža Krivica, da naj se počaka s postopkom izročitve. Na podlagi tega predloga je Šturm 23. avgusta 2007 odredil, da se s postopkom počaka.

Kot enega od razlogov, zakaj bo primer in dokumentacijo primera posredoval protikorupcijski komisiji, je Zalar navedel tudi izsek korespondence, kjer je vodja Šturmovega kabineta dejal: "Minister za pravosodje je obljubil, da med trajanjem (ustavnega, op. p.) postopka ne bo ukrepal.“ Zalar se namreč sprašuje, komu je bivši pravosodni minister obljubil, da ne bo ukrepal?

Izročitev je bila podpisana 22. januarja 2009

Zalar je odločbo o izročitvi Paravinje Srbiji podpisal in izdal 22. januarja 2009. O tem so takoj obvestili Interpol in pristojno sodišče v Kranju, ki je pred tem Paravinjo izpustilo in zanj izdalo ukrep obveznega javljanja policijski postaji. Sodišče je to vzelo na znanje, a svoje odločitve v zvezi s Paravinjo ni spremenilo, je opozoril Zalar. Kmalu zatem je Paravinja zapustil Slovenijo. Po podatkih notranjega ministrstva naj bi to storil 5. februarja 2009.

43-letni Dragan Paravinja, ki ga je policija v BiH prijela 26. junija, je priznal, da je zadavil 17-letno Hrvatico Antonijo Bilić, njeno truplo pa odvrgel v Krko. Paravinjo zaradi kaznivih dejanj posilstva in poskusov posilstva iščejo v Srbiji, BiH in na Hrvaškem.

Zalar je zatrdil, da sam nima podatkov o povezavi Paravinje z izginotjem slovenske najstnice leta 2007.

Šturm vrača žogico Zalarju

Na trditve ministra Zalarja se je odzval Lovro Šturm, ki trdi, da sedanji pravosodni minister "uporablja preizkušen manever, s katerim poskuša lastno odgovornost prenesti na nekdanjega ministra za pravosodje."

"Minister Zalar je tisti, ki je odgovoren za to, da ni pravočasno izdal odločbe, s katero bi Dragana Paravinjo izročili Srbiji," zatrjuje Šturm in dodaja: "Če bi hotel, bi to lahko storil v tednu dni po prevzemu mandata, vendar je to storil šele čez nekaj mesecev."

Postopek izročitve v prejšnjem mandatu ni bil dokončan zaradi intenzivnih vlog civilne družbe pod vodstvom nekdanjega ustavnega sodnika Matevža Krivica, je v odzivu zapisal Šturm in dodal, da je Krivic opozarjal, naj se počaka do dokončne odločitve Ustavnega sodišča, zaradi takratne izpostavljenosti Srbije hudim očitkom o kršitvah človekovih pravic in spornosti njenih pravnih postopkov.

Paravinja se je med prejšnjim mandatom in na začetku mandata Zalarja tudi redno javljal na policiji, trdi Šturm. "Očitno gre torej za preizkušen manever ministra Zalarja, ki ne prizna lastne odgovornosti. Nedopustno pa je, da minister Zalar izkorišča tragedijo za neokusno obračunavanje z menoj in za nabiranje poceni političnih točk," zaključuje Šturm.