Kot je pojasnila Kresalova, je pred sprejetjem vrsta predpisov, ki so bistveni za življenje ljudi in delovanje države. To so zakoni, ki se nanašajo na pregon gospodarskega kriminala, in ukrepi, vezani na fiskalno konsolidacijo. Večina teh ukrepov je že v parlamentu, nekateri pa tja še prihajajo. "Želimo in odgovorno od nas je, da te ukrepe izpeljemo do konca," meni Kresalova.

Po besedah predsednice LDS računajo, da bodo te ukrepe sprejeli v drugi polovici leta, po njihovem sprejemu "pa bomo lahko začeli s postopki, ki bi nas pripeljali do predčasnih volitev". "Gre za to, da je tudi do predčasnih volitev treba priti s trezno glavo," je poudarila. Ljudje imajo po njenih besedah "dovolj histerije", zato gre vlada v predvidljiv postopek, da "ne bi po tej poti naredili še več škode, kot je je bilo že narejene, ampak po možnosti še kakšno korist".

Pahor in Kresalova sta se ob tem dogovorila, kako delovati v vmesnem obdobju in kdo bo začasno prevzel vodenje ministrstev, ki so jih zapustile ministrice stranke Zares. Prevzeli naj bi jih ministri iz obstoječe vlade, vendar o imenih Kresalova ni želela govoriti. Kot je dejala, jih bo predstavil Pahor, in sicer v naslednjih dneh, ko jih bo sporočil tudi državnemu zboru.

Glede rebalansa pa je predsednica LDS pojasnila, da je sama predlagala ponoven premislek, "ali je to prava smer". Kresalova meni, da bi bilo treba več narediti na tem, da "gospodarstvo končno zadiha".

S Pahorjem sta se dogovorila, da bodo v tem času spremljali razmere tudi na evropski ravni, da bodo še vnaprej vodili dialog s socialnimi partnerji glede pokojninske in zdravstvene zakonodaje ter zakonodaje o trgu dela.

Na vprašanje, ali sta se pogovarjala tudi o zaupnici vladi, je Kresalova odvrnila, da konkretnega dogovora o tem nista sprejemala, da pa Pahor o tem verjetno "še ni rekel zadnje". Vendarle pa je za Kresalovo pomembneje, da sta se dogovorila o prihodnjih korakih.

O zagotavljanju večine za predlagane zakone pa je Kresalova povedala, da jo bo treba pridobiti za vsak posamezen ukrep. Vendarle pa je parlament že v minulih dneh, ko je Zares izstopal iz koalicije, po njeni oceni deloval skoraj nemoteno. Predsednik vlade Pahor po besedah Kresalove ocenjuje, da bodo za ključne projekte pridobili potrebno večino.

Stranka Zares je danes zapustila koalicijo in vlado, saj največja koalicijska stranka in premier Pahor nista izpolnila njenih pričakovanj glede rekonstrukcije vlade. Potem ko je že v začetku meseca odstopil visokošolski minister Gregor Golobič, so danes odstopne izjave premierju Pahorju podale še ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs, ministrica za gospodarstvo Darja Radić in ministrica za kulturo Majda Širca.

Jože Tanko: Predčasne volitve edina rešitev

Jože Tanko (SDS) je za Radio Slovenija komentiral današnje sklepe sestanka med Pahorjem in Kresalovo. Dejal je, da nima nobenega smisla, da bi opozicija šla nad predsednika vlade z izglasovanjem nezaupnice, saj je "glasovalni stroj ostal enak".

"Edina rešitev so predčasne volitve, se določi nova struktura državnega zbora, pride do nove večine, koalicije," je dejal Tanko in dodal: "Tista, ki bo zmagala, bo dobila mandat za delo naprej. Edini relevantni način, da se nekaj konkretnega v tej državi stori."