Šušteršič meni, da bi bilo za SDS najbolje danes prevzeti vlado. "Do rednih volitev se ne bo zgodilo nič: nobena reforma, noben pomemben zakon, skratka nič. Morda se bo gospodarstvo pobralo zaradi zunanjih faktorjev, drugače pa bomo imeli v Sloveniji stagnacijo. Torej bolje danes kot čez eno leto," pravi.

Dodaja, da ima SDS zdaj zelo visoko podporo. "Ker pa je pričakovanje ljudi danes izredno veliko, bo tudi podpora lahko hitro upadla," opozarja. "Če bi se na levici našla nova stranka in nov voditelj, bi to bilo za SDS zelo nevarno," je poudaril.

Meni, da vlada ne bo vezala zaupnice na rebalans proračuna. Predsednik vlade Borut Pahor bo verjetno ugotovil, da je rebalans preveč pomemben, da bi o njem odločali politično, ocenjuje. "Apeliral bo na odgovornost poslancev ali skušal sprejeti drugačne ukrepe," pravi.

Pahor naj zaupnico ne veže na odloke in zakone

Povsem legitimno pa javnost po njegovih besedah danes od premiera pričakuje odstop, "predvsem po izidih na referendumu in potem ko je izgubil zaupanje celo pri koalicijskih partnerjih". "Dobro bi bilo, da bi Pahor šel v parlament in prosil za zaupnico, ne da bi to vezal na odloke ali zakone. V takem primeru bi zaupnica verjetno ne bila izglasovana," predvideva Šušteršič.

Na nizko podporo vladi je po njegovi oceni predvsem vplivala neodločnost. "Predsednik vlade daje vtis, da ne ve natančno, kaj počne, da nima jasnih usmeritev, da ne sprejema jasnih odločitev. O tem pričajo številne epizode sedanje vlade. Poglejte na primer na usodo slovenskega logističnega holdinga, ki je bil tako bombastično napovedan, a ga je vlada že opustila," je spomnil.

Velika koalicija bi lahko bila koristna, meni. Danes namreč prevladuje vojna med gospodarsko-političnimi omrežji in to je treba premostiti, je prepričan. "Koalicija dveh največjih strank iz nasprotnih političnih polov bi lahko to storila, saj bi imeli velik interes za nadzorovanje drug drugega in tudi za institucionalne spremembe," pravi Šušteršič. Poudarja, da govori o veliki koaliciji, ki vključuje samo SD in SDS. "Vsekakor pa so v sedanjem trenutku najbolj demokratična rešitev predčasne volitve," meni.

Ocenjuje, da bo rebalans v višini 450 milijonov evrov omogočil, da si letos prihranimo poslabšanje ocene bonitetnih agencij. Na vsebinski ravni pa ni še nič rešeno, opozarja.