Dodajmo, da je bilo za proslavo razposlanih več kot 2500 vabil, do srede pa se je akreditiralo 127 novinarjev, od tega 93 domačih in 34 tujih.

Današnja proslava se bo začela ob 21.15 na prenovljenem ljubljanskem Kongresnem trgu, slavnostni govornik pa bo predsednik države Danilo Türk. Govoru bo sledil umetniški del programa z naslovom PogUM, za katerega bo poskrbel režiser in ravnatelj novomeškega Anton Podbevšek Teatra Matjaž Berger. Čeprav je Berger ob peti obletnici samostojnosti "poskrbel", da so proslavo bojkotirali voditelji pomladnih strank, lahko danes pričakujemo, da se bodo slovesnosti udeležili vsi pomembnejši politični obrazi v državi. Iz kabineta predsednika vlade so nam sporočili, da se bo Borut Pahor, ki je bil lani v času proslave na službeni poti na Kitajskem, slovesnosti najverjetneje udeležil. Nekaj nejasnosti ostaja predvsem zaradi odhoda v Bruselj, kjer se Pahor udeležuje vrha Evropske unije, vendar v njegovem kabinetu verjamejo, da ne bo prišlo nepričakovanih zapletov. Lanske proslave se ni udeležil niti predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša, čeprav se je pred tem udeležil maše v ljubljanski stolnici in slavnostne seje v državnem zboru. "Obveščamo vas, da se bo Janez Janša udeležil osrednje državne slovesnosti," so nam pred dnevi sporočili iz SDS.

Pred osrednjo državno slovesnostjo na Kongresnem trgu se bo ob 20. uri začela tudi slavnostna seja državnega zbora, ob 18. uri bo v ljubljanski stolnici potekala maša za domovino, medtem ko bo Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) ob 16. uri v dvorani Karantanija hotela Lev pripravilo slavnostno sejo glavnega odbora VSO, na kateri bodo sprejeli tudi slavnostno izjavo, v katero bodo člani združenja, ki mu predseduje Ivan Oman, strnili razmišljanja o prazniku in slovenski državnosti. Nagovore bodo pripravili Oman, Tone Krkovič, Dimitrij Rupel, Igor Bavčar, Lojze Peterle in Janša, sledil pa bo tudi kulturni program. "Pred 20 leti smo imeli vizijo, program, strategijo, pogum in zaupanje ljudi. Bili smo sposobni dejanj, ki so vodila v epohalno spremembo. To, kar smo delali, smo delali za vse, vojna za Slovenijo ni razdelila Slovencev, ampak jih je poenotila. Politiko smo vrnili v službo skupnega dobrega," se dogodkov izpred dvajsetih let spominja predsednik prve slovenske vlade Peterle, ki se bo danes udeležil tudi osrednje slovesnosti. Ob tem dodaja, da po dveh desetletjih ne vidi več tega naboja, poguma in reformne volje. "Težko se sprijaznim s tem, da smo šli pri nekaterih kazalcih navzdol. Zlasti me skrbijo tisti, ki se nanašajo na gospodarstvo in stanje demokracije v državi. Zaradi tega trdim, da tranzicija še ni zaključena. Najbolj pa me skrbi pomanjkljivo delovanje pravne države," opozarja evropski poslanec.