"Poročam lahko le o dobrih novicah," je dejal Martonyi na novinarski konferenci po zasedanju Sveta za splošne zadeve, v okviru katerega se običajno sestajajo ministri za zunanje ali evropske zadeve, ki je v sklopu priprav na vrh konec tedna danes govoril tudi o Hrvaški. Madžarski minister je pojasnil, da se nekaj odprtih vprašanj še rešuje na ravni delovne skupine. "Ne vidim nobenih ovir, le nekaj tehničnih vprašanj, ki se razčiščujejo, po mojem mnenju uspešno," je dejal in dodal, da osnutek sklepov vrha "govori zase". V osnutku sklepov, ki jih bodo v petek sprejeli voditelji članic EU, piše, da bodo voditelji pozvali k sklenitvi pogajanj Hrvaške z EU do konca junija in podpisu pristopne pogodbe še pred koncem tega leta. Kot so sporočili iz službe vlade za razvoj in evropske zadeve, je več držav na današnjem zasedanju predlagalo, da se v sklepe vključi tudi indikativni datum vstopa Hrvaške v EU, ki ga je Evropska komisija postavila pri 1. juliju 2013.

Vrh bo sicer pozdravil oceno Evropske komisije, zato je mogoče razumeti, da bodo voditelji tako posredno potrdili tudi ta datum. Tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je danes v Bruslju ob predstavitvi pričakovanj glede bližajočega se vrha izrazil upanje, da bodo še zadnja poglavja v pogajanjih s Hrvaško končana do konca meseca. Pogajanja s Hrvaško so ob prihodu na zasedanje v Luksemburgu komentirali tudi nekateri ministri držav članic. Francoski minister za evropske zadeve Laurent Wauquiez je na primer izrazil zadovoljstvo, da je francoski predlog za nadzor do vstopa države v unijo dobil podporo. "Uspelo nam je dvoje - postaviti pogoje za širitev in omogočiti, da je Hrvaška potencialna zgodba o širitvenem uspehu. Obenem pa smo zagotovili resno širitev in preprečili možnost popuščanja v prizadevanjih za reforme," je dejal Wauquiez.

V odgovoru na vprašanje, ali so predvideni kakšni ukrepi, če Hrvaška ne bo izpolnjevala sprejetih zavez, pa je francoski minister izrazil prepričanje, da se to ne bo zgodilo. A ob tem je dodal, da je namen nadzornega mehanizma predvideti morebitne posledice v takih primerih. Nemški državni sekretar za evropske zadeve Werner Hoyer je v povezavi z nadzorom dejal, da je smisel mehanizma za nadzor, da omogoča določeno ukrepanje s ciljem izpolnjevanja sprejetih zavez, ne da bi se postavljalo pod vprašaj vstop Hrvaške v EU. Poljski minister za evropske zadeve Mikolaj Dowgielewicz, čigar država bo v drugi polovici leta predsedovala EU, pa je ponovil že znana pričakovanja poljskega predsedstva, da bo pristopna pogodba podpisana do konca leta. Glavna tema tokratnega zasedanja sveta za splošne zadeve, ki se ga je udeležil minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari, je bila sicer poleg priprave na junijski vrh EU tudi 18-mesečni program dela Sveta EU, ki so ga predstavile prihodnje predsedujoče članice - Poljska, Danska in Ciper.

Program kot ključne prednostne naloge navaja pričakovano zelo naporna pogajanja o naslednjem večletnem finančnem okviru EU, poglabljanje notranjega trga unije, energetsko politiko, podnebne spremembe, Vzhodno partnerstvo ter nadaljevanje dela na področju migracij in azila.