Odločitev vrhovnega sodišča pomeni, da bodo morale ženske, ki se počutijo diskriminirane, tožbe vlagati same posebej.

Podjetje Wal-Mart upa, da jih bo tako precej manj, ker bodo stroški zanje previsoki. Podobnega mnenja je tudi več kot 20 drugih velikih podjetij, kot sta Microsoft in General Electric, ki so pisala sodišču v podporo Wal-Martu in svarila pred katastrofalnimi posledicami za gospodarstvo, če bodo podobne tožbe postale pravilo.

Leta 2001 je proti Wal-Martu vložilo tožbo šest delavk, ki so trdile, da so bile zapostavljene pri napredovanjih in plačah. Njihovi odvetniki so želeli tožbo spremeniti v skupinsko, ki bi zajela vseh 1,5 do 1,6 milijona žensk pri Wal-Martu, kar bi za podjetje v primeru poraza pred sodiščem pomenilo milijarde dolarjev odškodnin. Prizivno sodišče v San Franciscu je odločilo, da lahko gre tožba naprej, vrhovno sodišče pa je menilo drugače.

Vseh devet sodnikov in sodnic se je strinjalo, da tožba ne more iti naprej v sedanji obliki. Liberalna četverica sodišča je sicer želela, da se tožba vrne na prvo stopnjo in preoblikuje, vendar pa je bila konservativna peterica proti in je tožbo povsem razveljavila.

Liberalnejši sodniki oziroma sodnice so menili, da bi lahko ženske dokazale, da je bila diskriminacija v podjetju na splošno razširjena, Antonin Scalia pa je za večino sodišča menil, da tožnice niso uspele dokazati ničesar.

Podjetje je odločno zavračalo utemeljitev tožbe, da obstaja politika, ki velja za vseh 8000 trgovin Wal-Marta po svetu, da ženske dobivajo nižje plače in težje napredujejo kot moški. O najemanju in napredovanju ter plačah odločajo šefi posameznih trgovin in Scalia je menil, da prav zaradi tega ni možno reči, da je bila politika splošna. Ženske torej sedaj lahko tožijo, ampak posebej in to posamezno trgovino oziroma šefa.

Wal-Mart po svetu zaposluje 2,1 milijona ljudi, od tega veliko večino žensk, ki pa naj bi bile slabo zastopane na vodilnih položajih. Le 14 odstotkov vseh šefov trgovin naj bi bilo žensk.

Betty Dukes, ki je tožbo vložila leta 2001, je povedala, da ne bo odnehala, saj ji niso omogočili napredovanja in višje plače.

Voditeljica kongresnih demokratov Nancy Pelosi iz Kalifornije je zaradi odločitve vrhovnega sodišča pozvala k sprejetju zakona, ki bo zagotovil enakopravnost žensk na delovnih mestih.

Zadovoljni pa so bili v vodstvu Wal-Marta in drugih podjetjih, kjer so se soočali s podobnimi tožbami, kot so Goldman Sachs, Costco in Bayer AG.

Na drugi strani so skupine za varstvo pravic žensk, potrošnikov in državljanskih pravic na splošno. Primer bo namreč služil kot precedenčen, ki bo otežil vlaganje podobnih tožb proti diskriminaciji v prihodnje. Za podjetja to pomeni milijarde dolarjev prihrankov.