Füle je nenavadno ostro opozorilo izrekel v pogovoru za makedonsko televizijsko postajo A1, enega redkih kritičnih medijev v državi, ki pa ga vlada poskuša utišati. Evropski komisar je na vprašanje o odločitvi vlade premiera Nikole Gruevskega, da v središču Skopja postavi kip "bojevnika na konju", ki spominja na Aleksandra Velikega, odgovoril, da se mora Makedonija izogibati izzivanju sosedov ne samo v dvostranskih odnosih, temveč tudi v vsakdanjem življenju.

"Resno, če imate soseda, in zdaj ne govorim o dveh državah, in sta v sporu, kakršnemkoli že, in ga iskreno poskušata rešiti, bi se verjetno izogibali vsemu, kar bi lahko vaš sosed razumel kot izzivanje. To je preprosta logika. Od vlade v Skopju bi pričakoval, da se bo izogibala stvarem, ki bi jih druga stran lahko imela za izzivanje," je dejal Füle. Komisar je nadaljeval, da ni zadovoljen s hitrostjo reform v Makedoniji. Če se bo ta trend nadaljeval tudi pod novo vlado, oblikovano po predčasnih parlamentarnih volitvah 5. junija, bi lahko komisija ponovno ocenila svoje priporočilo za začetek pristopnih pogajanj, ki ga je dala decembra 2005.

"Ali sem zadovoljen s hitrostjo reform? Pravzaprav ne. Takoj ko bo oblikovana vlada, če bomo videli jasne korake proti obnovi tempa reform v vaši državi, potem ne vidim razloga, da bi spremenili svoje priporočilo. Če bomo imeli občutek, da je namesto napredka prišlo do nazadovanja, če bomo imeli občutek, da greste nazaj namesto naprej, bomo morali verjetno znova oceniti priporočilo za začetek pristopnih pogajanj," je poudaril komisar. Füle je sicer dejal, da v trenutku za to ne vidi potrebe, vendar je ponovil, da mora Makedonija pospešiti reforme.

Na postavitev spomenika Aleksandru Velikemu se je danes odzval tudi evropski poslanec Jelko Kacin (LDS/ALDE). V sporočilu za javnost je zapisal, da je to "prst v oko" sosednji Grčiji, ki je sredi najtežjih političnih in gospodarskih preizkušenj zadnjih desetletij.

Kot ocenjuje, makedonska vlada namesto odmerjene, državotvorne politike v dobrososedskem duhu in ponujene roke odprto in zavestno izziva na škodo evropskih integracij. Namesto da Grčiji omogoči, da v očeh državljanov Makedonije dobi status dobrega soseda, premier Gruevski zavestno prikazuje Grčijo kot največjega in "najboljšega" sovražnika Makedonije. "Tak populistični pristop politično slabi Makedonijo, ki ni daleč od politične krize, v kateri se je znašla Albanija," ocenjuje evropski poslanec.