Hrvaški portal Index.hr poroča, da je požar v rafineriji končno pogašen. Med gasilno akcijo so bili ranjeni štirje gasilci, eden od njih je dobil opekline, drugi pa si je poškodoval gleženj, dva od njih sta prejela zdravniško oskrbo tudi zaradi izčrpanosti.

Portal Jutarnji.hr je sicer poročal o petih ranjenih osebah, a kot zapiše Index.hr, iz Sektorja korporativni komunikacij Ine sporočajo, da ni bil od delavcev nihče poškodovan, le dve osebi sta dehidrirali. Tudi policijska uprava Siska nima podatkov o ranjenih delavcih iz rafinerije, ki naj bi se zastrupila z dimom.

Na prizorišču tako ostajata le še dve gasilni vozili, ki imata skupno na zalogi 5,5 tisoč litrov pene za gašenje.

Skupina MOL, lastnik Ine, je sporočila, da so globoko zaskrbljeni zaradi incidenta v rafineriji in zaradi poškodovanihi gasilcev. Višji podpredsednik Mola, Bela Kelemen je sam tudi odšel na prizorišče, da bi pomagal krizni ekipi za reševanje. ''Čutimo olajšanje, ke je ogenj pogašen in ker je situacija pod kontrolo. Gsilci in zaposleni Ine so danes naredili veliko in hrabro dejanje. Nudimo polno podporo Ini in oblastem pri preiskavi vzroka za nastanek požara,'' je dajel predsednik nadzornega odbora Mola, György Mosonyi.

V Sisku so bili vzpostavljeni tabori zaščite in reševanja mesta. Evakuirali so prebivalce iz hiš v bližini rafinerije ter otroke iz otroškega vrtca v Capragu.

Nemogoče je bilo zapreti dovod nafte, ventili so se stalili

Zaradi visoke temperature so se raztalili ventili na naftovodu, kar je pomenilo, da ni bilo mogoče zapreti dovoda nafte do središča samega požara, tako da se je plamen dvigal vse višje v nebo, dosegel je celo nepredstavljivih sto metrov višine, oblak temnega dima pa je prekril mesti Caprag in Sisak.

Okoli dvanajste ure je bil požar tako razširjen, da je obstajala celo grožnja, da se bo vnel kompleks, kjer se izvaja t.i. kreking, oziroma razbijanje same nafte, KP-6, ter nekatere najbližje cisterne, polne goriva. Gasilci in zaposleni na rafineriji so se na vso moč trudili, da bi omejili požar in ohladili cisterne ter seveda rafinerijske komplekse, v katerih se je delo začasno popolnoma ustavilo, poroča Jutarnji.hr.

Ko se je ogenj vse bolj približeval rafinerijskim kompleksom je zavladala panika med ljudmi. Vročino je bilo moč čutiti več sto metrov stran od požara, prebivalci Capraga pa so se začeli bati najhujšega - eksplozije rezervoarjev nafte.

(foto: Reuters)

''Huje kot med vojno''

Požar, ki naj bi bil hujši od požara med hrvaško vojno, ko so na rafinerijo padale granate, so okoliški prebivalci opisali kot silovit pok ob eksploziji, ki je v njih ponovno vzbudil isti strah.

''Počutila sem se kot med vojno. Prav tako smo tekli iz hiš, kot takrat, ko so granate padale na rafinerijo. Še vedno imam probleme s pljuči od takrat, ta dim me duši,'' je povedala prebivalka Rasima Etemaj, še eden do prebivalcev pa je opisal, da so ''iz hiše vzeli le najnujnejše in ko smo videli policijo, da evakuira tudi druge, smo tudi sami odšli.''

O onesnaženju okolice s črnim dimom in tonah izgorele nafte pa javnost ne bo mogla biti obveščena, poroča Jutarnji list, saj merilna postaja hrvaškega Ministrstva za okolje v neposredni bližini rafinerije ne deluje.

(foto: Reuters)