Publicista Blaž Zgaga in Matej Šurc sta v četrtek predstavila prvi del knjižne trilogije V imenu države z naslovom Odprodaja, ki predstavlja nadaljevanje dosedanjih del o nelegalni trgovini z orožjem v začetku 90. let. In kot so v sporočilu za javnost zapisali v SDS, naj bi avtorja v knjigi največkrat omenila predsednika SDS Janeza Janšo.

Med zgodbami v knjigi pa naj bi pa naj bi bila tudi ta, da je bila Hrvaška med vojno pripravljena trgovati s svojim ozemljem in Sloveniji v zameno za orožje dati celo Piranski zaliv in Savudrijski rt, a da so si nekateri Slovenci raje polnili lastne žepe.

Kot navajajo v SDS, je razširjeno predsedstvo Republike Slovenije jeseni leta 1991, ko je potekala zadnja faza umika JLA iz Slovenije, obravnavalo informacijo, da bo JLA ob umiku iz Slovenije izpraznila tudi radarsko postajo na Savudrijskem polotoku.

Vrhovnemu poveljniku slovenskih obrambnih naj bi zato takratni minister za obrambo Janez Janša predlagal, da tako kot ostale vojašnice JLA ob meji, Teritorialna obramba prevzame in zasede tudi ta objekt, vendar naj bi predlog zavrnili. O seji razširjenega predsedstva obstaja magnetogram, trdijo v SDS, zato 30. maja lani tudi pozvali nekdanjega predsednika predsedstva, da ga javno objavi.

Ob tem v SDS navajajo, da je sočasno s predstavitvijo knjige potekala predpremiera dokumentarnega filma o Milanu Kučanu, ki ga je pripravila novinarka Mojca Šetinc Pašek. Po mnenju SDS je bilo sporočilo predpremiere, da je Milan Kučan kot predsednik predsedstva prevzel izvedbo slovenske osamosvojitve, sporočilo po predstavitvi knjige pa, da si je Janez Janša raje polnil svoje žepe in zapravil Piranski zaliv in Savudrijski rt. Gre za absurdno trditev, ne samo z vidika zgodovinskih dejstev, ampak tudi z vidika polnih žepov ljudi, ki so ustanovili Forum 21, so še zapisali v SDS.

"Bližje kot bodo volitve, bolj se jih bodo botri sedanje oblasti bali in bolj bodo skušali z aferami in močjo svojega propagandnega stroja ljudi prepričevati, da dramatična zadolženost in rekordna brezposelnost nista ključna problema Slovenije," so tako prepričani v SDS.

Kot so še zapisali, pogrevanje tem, ki preusmerjajo pozornost volivcev od ključnih vsebin k "nepomembnim in politično motiviranim ideološkim, orožarskim ali ostalim bolj ali manj znanim aferam" ponovno obeta krajo dragocenega časa, v katerem bi sicer morali Slovenci pred volitvami opraviti tudi resno razpravo o svoji sedanjosti in prihodnosti.