Odbor DZ za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje je na zaprti nujni seji obravnaval in podprl zaprtje poglavja o pravosodju in temeljnih pravicah za Hrvaško ter odprtje in zaprtje poglavja razno, je za STA povedala vodja služba za odnose z javnostmi v DZ Karmen Uglešič. Za zaprtje poglavja o pravosodju je bila po neuradnih informacijah pomembna tudi rešitev vprašanja katastrske občine Pregara, ki sta jo Slovenija in Hrvaška dosegli v torek.

Ta občina leži na nesporno slovenskem ozemlju, a se je vse do 30. aprila 2005 vodila v zemljiški knjigi sodišča v Buzetu na Hrvaškem. Zdaj pa je Hrvaška Sloveniji izročila noto, s katero bo mogoča vzpostavitev zemljiške knjige v Kopru. "To pomeni veliko olajšanje za vse lastnike nepremičnin oziroma za nosilce drugih stvarnih pravic na nepremičninah, ki ležijo na območju katastrske občine Pregara," so danes sporočili s pravosodnega ministrstva.

Odbor DZ za finance in monetarno politiko je razpravljal o zaprtju treh poglavij - o finančnih in proračunskih določbah, o konkurenci in o poglavju razno. Zaprtje vseh treh poglavij so člani odbora podprli brez razprave, so pojasnili v DZ.

O zaprtju poglavja o konkurenci je zvečer razpravljal tudi odbor DZ za gospodarstvo, ki je zaprtje poglavja podprl, je za STA potrdil predsednik odbora Matjaž Han.

O zaprtju omenjenih štirih še preostalih poglavij v pogajanjih Hrvaške z EU bo v petek zjutraj odločal še odbor za zadeve EU. Hrvaška naj bi nato v torek glede na priporočilo Evropske komisije na pristopni konferenci v Luxembourgu pogajanja o članstvu zaključila, če ne bo zadržkov katere od držav članic. Na vrhu povezave, ki bo v četrtek in petek v Bruslju, pa naj bi voditelji članic EU potrdili tudi ciljni datum 1. julij 2013, ko naj bi postala 28. članica povezave.

S tem bo Hrvaška sklenila dobrih pet let in pol dolga pogajanja za članstvo v EU. A njeno delo še ni povsem končano. Evropski komisar za širitev Štefan Füle je minuli petek pojasnil, da bo za Hrvaško veljalo strogo spremljanje izpolnjevanja meril, sploh pri poglavju o pravosodju, ki je veljalo za "poglavje vseh poglavij".

Poostren nadzor izvajanja pravosodnih reform na Hrvaškem do njenega polnopravnega članstva v EU je v ponedeljek napovedala tudi nizozemska veleposlanica na Hrvaškem Stella Ronner-Grubačić, potem ko je v soboto prišlo do napadov na udeležence Parade ponosa v Splitu. Nizozemska je ena od držav, ki so najbolj vztrajale, da mora Hrvaška doseči polno sodelovanje s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine ne območju bivše Jugoslavije, kar je tudi del poglavja o pravosodju. Veleposlanica je še izpostavila, da so človekove pravice zelo pomemben del poglavja o pravosodju, ki ga Hrvaška še ni zaprla.