Poslanca sta na novinarski konferenci ocenila, da "koalicija razpada pri živem telesu", politična kriza se zaostruje iz dneva v dan, zaupanje ljudi v vladajočo koalicijo pa je na ničelni točki. Zato po njunem mnenju Slovenija potrebuje operativno oblast in nov razvojni cikel. To pa se lahko zgodi le z volitvami, sta menila.

Černač sicer pojasnjuje, da slovenska ustava omogoča pot do predčasnih volitev, vendar je ta pot pogojena z vsaj tremi glasovanji. Zato predlagajo, da se državnemu zboru omogoči "hitro in enostavno pot", ki je po Grimsovih besedah skladna tudi s sedanjimi principi, na katerih temelji slovenska ustava. Tako bi se po njegovih besedah tudi izognili oporekanju in zapletom ob posamičnih glasovanjih.

Poslanca sta pojasnila, da bi bil poseg v ustavo majhen in upravičen, hkrati pa naj ne bi posegali v pristojnosti ostalih institucij. Grims je ob tem spomnil, da tak sistem že poznajo v sosednji Avstriji.

Po predlogu SDS bi torej predsednik vlade ali 20 poslancev predlagalo razpustitev parlamenta, kar bi moralo potrditi 46 poslancev, in to z javnim izrekanjem. Poslanca sta menila, da bi ta postopek uporabljali izjemoma, vendar sta prepričana, da se trenutno soočamo "z razpadajočo koalicijo in nesposobno vlado".

Ob tem se po njunem mnenju pojavlja samo ena dilema - ali so poslanci sposobni ravnati državniško ter v ospredje postaviti interese skupnosti, svoje lastne pa odriniti v ozadje.

Ker so v največji koalicijski stranki SD predlog že odločno zavrnili, sta poslanca dejala, da odziv koalicije govori o tem, da jih je strah ljudstva. Dodala sta, da se vladajoča politična opcija na vsak način oklepa svojih stolčkov, saj je pri njih prisotna bojazen, kaj bodo prinesle volitve.

Türk: Predlog SDS za spremembo ustave je predvolilno dejanje

Predsednik republike Danilo Türk glede pobude poslanske skupine SDS za spremembo ustave v zvezi s postopki za izvedbo predčasnih volitev ocenjuje, da gre za predvolilno dejanje oziroma poskus pridobivanja glasov. Prepričan je, da obstajajo dobri razlogi, da so postopki za razpustitev parlamenta daljši.

Kot je Türk pojasnil ob robu današnje okrogle mize o statistiki na Brdu pri Kranju, naša ustava že sedaj predvideva, da se parlament lahko sam razpusti. "Seveda je pot do tega dogodka po sedanji ureditvi daljša, vendar so za to dobri razlogi. Imamo ustavo, ki temelji na konceptu stabilnih vlad in zaradi tega postopek do razpustitve parlamenta ni zamišljen kot nekaj, kar se zgodi zelo hitro," je poudaril.

Svetoval je, da se pri vsaki razpravi o spremembi ustave pogleda celota. "Tudi ustavni pravniki, ki so bili vprašani za mnenje, vsi po vrsti opozarjajo, da ni treba hiteti s predlogi in ta predlog morda tudi s tega stališča ni posebej dober," je dejal Türk in spomnil, da je ustavno pravna stroka skeptična do tega, ali je predlog glede na celotno ustavo dober.

Predlog sicer ne spreminja bistva naše ureditve, ki je zasnovana na parlamentarni, skorajda skupščinski demokraciji, ki daje zelo veliko vlogo parlamentu in strankam, je še povedal predsednik republike, ki ocenjuje, da je celotna naša politika zasnovana na dinamiki med strankami in parlamentom ter vlado.

Čebulj meni, da predlog SDS za ustavno spremembo rešuje trenutni položaj

Nekdanji ustavni sodnik Janez Čebulj pobudo SDS za spremembo ustave, po kateri bi se lahko DZ razpustil sam, ocenjuje kot eno od poti do predčasnih volitev. Te so za Slovenijo trenutno najboljša rešitev, pravi. Kljub temu meni, da predlog SDS ni najboljši. Namenjen je namreč reševanju položaja, v katerem smo se znašli danes, je dejal za STA.

"Zavedati se je treba, da bo ta določba ostala zapisana v ustavi še naprej. Glede na to, da je predlagan precej nizek prag - samo večina vseh poslancev - se bojim, da bi lahko bila kdaj tudi predmet zlorab," pravi Čebulj.

Če bi SDS lahko pridobila 60 glasov za spremembo ustave, bi bila po Čebuljevi oceni boljša rešitev dopolnitev ustavnega zakona, s katerim je bil leta 2000 dopolnjen 80. člen ustave. Ta člen ureja volitve poslancev v DZ. Z dopolnitvijo bi dosegli ta "enkratni cilj", torej razrešili aktualni položaj, meni.

Sistemske vgraditve možnosti za razpustitev parlamenta z večino glasov vseh poslancev v ustavo pa se nekoliko boji in ni navdušen nad tako sistemsko rešitvijo.

Predlog Zares, da bi lahko predsednik republike razpustil parlament in razpisal predčasne volitve, če bi mu predsednik vlade vrnil mandat, pa Čebulj ocenjuje kot nesmiselnega. "Ne vem, zakaj bi bila potrebna neka posredniška funkcija. Če predsednik vlade odstopi, s tem preneha mandat vlade in smo hitro pri predčasnih volitvah. Ne vidim razloga, zakaj bi to dodatno pot vgrajevali v ustavo," pravi nekdanji ustavni sodnik.

Prvi odzivi strank predlogu SDS niso naklonjeni

SD zavrača predlog SDS za spremembo ustave, po katerem bi se lahko DZ razpustil sam, če bi tak sklep podprlo najmanj 46 poslancev, saj da je škodljiv. V SLS podpirajo predčasne volitve, se jim pa zdi pobuda "piarovska". V DeSUS jo označujejo kot rokohitrsko, v LDS pa so do nje zadržani, saj da je treba spremembe ustave izvajati premišljeno.

Kot je v izjavi za javnost dejal vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer, je predlog škodljiv za funkcioniranje institucij v državi. Po njegovih besedah že sedanje določbe ustave namreč omogočajo doseganje predčasnih volitev. Opozoril je, da se ustava sprejema "s tresočo roko, in ne tresočimi hlačami kot to v tem primeru počne SDS".

Kumer je zato potezo SDS označil kot za še en poskus, kako ustvarjati meglo v sedanji, že tako zamegljeni politični situaciji. "Videti je, da zbeganost in absurdnost SDS dosega svoj vrhunec. Ni jim bilo dovolj, da so v zadnjem letu do absurda zlorabili možnost, da tretjina poslancev lahko zahteva referendume," je menil.

Vodja poslanske skupine SD je spomnil na navedbe SDS, da je koalicija nelegitimna in "gnila do konca" ter da je sedanja sestava državnega zbora nesposobna.

Kljub temu pa bi sedaj v SDS radi, da se podpre idejo o spremembi ustave, je opozoril Kumer. Za spremembo ustave je namreč potrebna dvotretjinska parlamentarna večina. "To je res nenormalna in nedržavnotvorna poteza," je ocenil Kumer. Ob tem je dodal, da si prav tisti, ki največ govorijo o predčasnih volitvah, tega ne želijo.

V poslanski skupini SLS podpirajo predčasne volitve, vendar pa pobude SDS po spremembi ustave v zvezi s postopki za izvedbo predčasnih volitev ne podpirajo. Po mnenju vodje poslanske skupine SLS Jakoba Presečnika je pobuda predvsem piarovska, prave vsebine pa nima. Poudarja, da je do predčasnih volitev mogoče priti bistveno prej po obstoječi zakonodaji in obstoječi ustavi, saj je za to potrebna manjša večina glasov v DZ kot pa za spremembo ustave.

Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic je v izjavi za javnost zapisal, da LDS na splošno ni proti spremembam ustave, vendar pa se morajo te uvajati premišljeno. Po njegovih navedbah je treba spremembe najprej domisliti in pripraviti znotraj ožje skupine strokovnjakov, nato pa izvesti še širši strokovni posvet, kjer se znotraj stroke doseže široko strokovno soglasje.

"Že prvi odzivi ustavnopravnih strokovnjakov do predlaganih sprememb SDS pa so zadržani oziroma jim nasprotujejo, saj so predlagane spremembe nedomišljene in predlagane iz napačnih motivov," piše Sajovic. Ob tem dodaja, da bi se politika morala zavedati, da ustava ni akt, "v katerega se posega za reševanje trenutne, konkretne politične situacije, temveč je podlaga za dolgoročno stabilno delovanje države ne glede na trenutne politične akterje in njihove želje".

Po mnenju predsednika DeSUS Karla Erjavca gre pri predlogu za rokohitrsko potezo. Do predčasnih volitve se da, kot pravi, priti tudi s sedanjo ustavo. Po njegovih besedah potrebujejo takšne spremembe ustave večji premislek in samo ta rešitev ni popolna. Če bi že šli v spremembo ustave zaradi samega volilnega sistema in tudi glede zaupnice vladi, bi bilo treba k temu pristopiti bolj celovito, je dejal. Sicer pa se bodo o tem pogovarjali na sredinem izvršnem odboru stranke, kjer bodo govorili tudi o stališču do predčasnih volitev, h katerim se nagiba vodstvo stranke, je dejal Erjavec.

Predsednik SNS Zmago Jelinčič je za STA že v nedeljo dejal, da bi o podpori predlogu SDS razmišljali, če bi bil oblikovan na način, da bi se DZ lahko razpustil sam, če bi za to glasovali dve tretjini poslancev.

Tudi v Zares so predlog komentirali že v nedeljo. Med drugim je predsednik stranke Gregor Golobič predlagal, da se skozi spremembe ustave "uravnotežijo pristojnosti med različnimi vejami oblasti in institucijami, tako da bi o razpustitvi parlamenta in razpisu predčasnih volitev lahko odločal predsednik republike v položaju, ko bi mu predsednik vlade vrnil mandat".