V času nastajanja nacionalnega energetskega programa je prišlo do jedrske nesreče v japonski Fukušimi, kar jedrski scenarij postavlja v drugačno luč kot pred nesrečo, je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnila ministrica za gospodarstvo Darja Radić in dodala, da se Slovenija "zaradi te nesreče ne namerava odreči jedrskemu scenariju".

Po ministričevi oceni je jedrska energija dobra in se jo da učinkovito in varno uporabljati za proizvodnjo električne energije.

Kot je pojasnil generalni direktor direktorata za energijo Janez Kopač, vseh pet scenarijev predvideva podaljšanje življenjske dobe obstoječe nuklearke (za 20 let), izgradnjo drugega bloka pa predvidevata dva scenarija (eden od treh osnovnih in eden od dveh dodatnih).

Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) je v nacionalni program vključen v obliki, kot se že izvaja, torej 600-megavatni blok, in sicer v tri osnovne scenarije, medtem ko v dodatnih dveh scenarijih izgradnja tega bloka ni predvidena.

"Scenariji brez Teša 6 so po okoljskih kriterijih boljši od scenarijev s Teš 6, nekoliko slabši so glede pričakovane cene elektrike," je poudaril Kopač in ocenil, da vsi scenariji omogočajo stabilno oskrbo z energijo. "Naša usoda ni odvisna od Teša 6," je poudaril.