Po naših informacijah je omenjeno velenjsko podjetje v zadnjih letih v holdingu in podjetjih iz skupine (Premogovnik Velenje, TE Šoštanj) skrbelo za strojno in omrežno opremo ter vzdrževanje in administracijo informacijskega sistema, dobilo pa je več ostalih poslov, med drugim tudi pri nabavah agregatov in licenčne opreme. Ta podatek je pomemben ob dejstvu, da nadzorni svet Darsa vodi Milan Medved, ki je bil do leta 2007 član poslovodstva HSE, kasneje pa je prevzel vodenje premogovnika.

To bi namreč lahko potrdilo domnevo, da se je uprava Darsa z Matejo Duhovnik na čelu Trendnet odločila najeti prav na podlagi priporočila oziroma nasveta prvega nadzornika, kar je sicer Medved včeraj "odločno zanikal". Za Dnevnik je včeraj popoldne dejal, da "nikakor ni posredoval za Trendnet, da sploh ni vedel, da konkurira za to delo, in da je iz medijev izvedel, da bo podjetje izvajalec". Pri tem velja opozoriti, da so nadzorniki Darsa na včerajšnji seji ponovno ugotovili, da razlogov za razrešitev Duhovnikove kljub pozivu računskega sodišča ni.

Še vedno ni najbolj jasno, kaj natančno so v okviru varnostnega pregleda na sedežu počeli Trendnetovi uslužbenci. Naši viri so nam včeraj ponovno potrdili, da so med drugim iskali tudi elektronske dokaze o stikih nekaterih zaposlenih z osebami zunaj Darsa. Čeprav so nam v družbi včeraj zatrdili, da v Trendnetu "niso izvajali pregleda vsebine" (računalnikov, op. a.), so nam obenem pojasnili, da so se osredotočili na "pregled stanja konfiguracij pravic dostopov do informacij v centralnih datotečnih skladiščih in strežniku elektronske pošte". "Zaznana konfiguracija teh sistemov se je primerjala z notranjimi Darsovimi pravilniki, ki urejajo področje zaupnosti podatkov, načina njihove hrambe in dostopa do njih," so nam dejali na Darsu. Povedano preprosteje so na Darsu posredno vendarle priznali, da so s pomočjo Trendneta pregledali tudi, kdo od zaposlenih ima dostop do posameznih podatkov. Informacije o tem bi lahko vodstvu Darsa koristile pri nadaljnjem iskanju domnevnih "globokih grl", ki naj bi z informacijami seznanjali tudi novinarje. "V družbi veljajo za obvladovanje zaupnih dokumentov in podatkov jasna navodila, ki vse zaposlene vežejo k skrbnemu ravnanju. Tehnološke rešitve informacijskega sistema morajo ta pravila podpirati oziroma jih omogočiti," so sporočili z Darsa.

Kljub obširnemu pojasnilu, ki smo ga včeraj prejeli z Darsa, tudi v njem niso razkrili vrednosti pogodbe, ki so jo podpisali s Trendnetom. Da bi ta podatek v Darsu morali razkriti, nam je včeraj potrdila tudi pooblaščenka za dostop do informacij javnega značaja Nataša Pirc Musar. "Dars je oseba javnega prava, zato pri njih nobena poraba denarja ne more biti ovrednotena kot poslovna skrivnost," nam je pojasnila. V Darsu so razložili le, da so Trendnet izbrali na osnovi ponujene cene in referenčnih projektov, ki jih je podjetje opravilo v večjih slovenskih podjetjih.

primoz.cirman@dnevnik.si