Miro Petek (SDS) je v imenu predlagateljev seje pojasnil, da je koalicija februarja izglasovala spremembe zakona o volilni in referendumski kampanji, s katerimi je vlada dobila pravico do sredstev za referendumsko kampanjo. Ker si je vlada iz proračuna vzela 200.000 evrov za kampanjo pred referendumi, sindikati kot predlagatelji referenduma o pokojninski reformi pa ne dobijo nič, je neenakost po Petkovih besedah več kot očitna.

Ob tem je izpostavil oglasni spot z Urško Čepin, zaradi katerega je bilo ogorčenje javnosti zelo veliko. Glede na dosedanjo komunikacijsko strategijo vlade lahko po Petkovem mnenju pričakujemo še kaj drugega, denimo "kakšno porno divo La Toyo". Po mnenju predsednika odbora Vinka Gorenaka (SDS) pa je "velika svinjarija, da državljanom vzameš denar in jih s tem denarjem prepričuješ, kako naj glasujejo".

Jožef Jerovšek in Eva Irgl (oba SDS) pa sta protestirala, ker na seji ni bil navzoč direktor Ukoma Darijan Košir. Po besedah Irglove je s kampanjo dosegel "pravi debakel", zato bi bilo prav, da poslancem pojasni nekatere stvari. Poleg tega se poslanka sprašuje, kako je po takšnem debaklu še vedno na položaju direktorja Ukoma. Jerovšek pa pravi, da je vlada pri kampanji "enako nesposobna kot pri vodenju države".

Eselesovcem ni vseeno

Možnosti, da vlada sodeluje v referendumski kampanji, nasprotujejo tudi v SLS. Ker poslanci SLS podpirajo pokojninsko reformo, jim po besedah Gvida Kresa ni vseeno, da vlada kampanjo vodi tako slabo. Boji se, da bo pokojninska reforma zaradi te kampanje padla, kar pa ni v njihovem interesu.

Predlagatelji seje so med sklepi predlagali, naj odbor pozove predsednika vlade Boruta Pahorja, da se v prihodnje ne bi nadaljevala "klientelistična in koruptivna praksa", naj vlada čim prej pripravi zakonske spremembe, s katerimi bi črtala možnost, da vlada sodeluje v kampanje. Vlada bi poleg tega moral preučiti odgovornost direktorja Ukoma Darijana Koširja zaradi neprimerne in neokusne kampanje.

Po mnenju ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs je več kot neobičajno, da se na odboru razpravlja o zakonu, ki je bil sprejet pred dvema mesecema. Pojasnila je, zakaj je bila sprememba zakona potrebna in nujna. Prejšnja vlada je namreč sodelovala v kampanji pred referendumom o zavarovalnicah leta 2007, kar je bilo po mnenju računskega sodišča nezakonito, saj za to ni imela podlage v zakonu.

Ogledalo demagogiji in laži

Na to je opozoril tudi Vito Rožej (Zares). Poleg tega je poudaril, da bi se v okviru kampanje lahko pogovarjali o marsikateri izjavi, ki je neresnična in žaljiva, spot z Urško Čepin pa je po njegovih besedah postavil ogledalo marsikateri demagogiji in laži. Opozoril je na slogan "Prihajajo po naše pokojnine", ki ga uporabljajo sindikati, ki je po njegovih besedah prav taki neresničen in žaljiv, pa se vanj ni nihče obregnil.

Dušan Kumer (SD) pa predlagane sklepe ocenjuje kot sume brez kakršnih koli dokazov, današnja seja pa je po njegovem mnenju sestavni del referendumske kampanje največje opozicijske stranke. "Če menite, da zakon ni dober, predlagajte spremembe, ne pa da danes, ko kampanja teče, govorite o tem, kaj v zakonu ni dobro," pravi Kumer in dodaja, da bodo vlado, če je v kampanji naredila napako, kaznovali volivci. Enako meni Miran Potrč (SD), ki predlagateljem očita, da so današnjo sejo zlorabili za referendumsko kampanjo.

Tudi Janja Klasinc (SD) se je spraševala o smiselnosti takšne razprave "sredi kampanje". "Nekdo zapiše da je šlo za nedopustno zlorabo kampanje, ne da bi obrazložil, kje je ta zloraba," pravi poslanka in dodaja, da so za ugotavljanje kršitev pristojne pravne institucije. Predlagatelji po njenih besedah nimajo nobenih podatkov, analiz ali mnenj pristojnih organov, kar je nemogoče, ker je kampanja še v teku.

Ob koncu razprave so člani odbori na glasovanju zavrnili vse predlagane sklepe poslanske skupine SDS.