Po navedbah vodje parlamentarnega odbora za družine, ženske in otroke Jelene Mizuline bi z novo zakonodajo prepovedali brezplačne splave na klinikah, ki jih financira vlada, ter jutranjo tabletko brez recepta. Poročena ženska, ki bi hotela narediti splav, bi po novi zakonodaji potrebovala tudi dovoljenje soproga, medtem ko bi najstnice potrebovale dovoljenje staršev.

Z novo zakonodajo bi uvedli tudi teden dni premisleka, v katerem bi ženske temeljito premislile o odločitvi glede splava. Mizulina je predlagala tudi, da bi v zakonodajo dodali člen, ki bi ženskam dovoljeval, da nezaželene otroke anonimno pustijo v sirotišnicah.

Predloga nove zakonodaje še niso vložili v parlament, saj si po besedah Mizuline najprej želijo javne razprave. Po poročanju AP gre očitno za poskus pridobivanja podpore, potem ko je podobna zakonodaja lani obtičala v parlamentarni proceduri. Lani vloženi zakon je sicer predvideval kazenski pregon zdravnikov, ki opravljajo splav v visoki nosečnosti, ker pa mu je vlada nasprotovala, o njem niso nikoli glasovali.

Po mnenju članice vladajoče Enotne Rusije Natalije Karpovič, ki sicer podpira strožja pravila glede splava, bi bilo zaradi sedaj predlagane zakonodaje le še več otrok, za katere starši ne bi hoteli ali mogli skrbeti.

V času Sovjetske zveze so bili zakoni, ki urejajo pravico do splava, zelo liberalni. Neomejena pravica do splava je tako postala edina metoda načrtovanja družin, medtem ko je spolna vzgoja povsem odpovedala. Rusija je tako v samem vrhu držav po številu splavov, stopnja rodnosti v tej državi pa je nizka, znaša namreč 1,4 otroka na žensko. Nizka stopnja rodnosti je za državo postala resen problem, zato tudi sprejemajo različne ukrepe, da bi jo dvignili.

Po podatkih Združenih narodov je imela Rusija leta 2004 največ splavov na svetu, in sicer 53,7 na 100 žensk. Podatki ruskega ministrstva za zdravje kažejo, da se je ta številka v zadnjih letih rahlo znižala, čeprav še vedno ostaja visoka.

Leta 2009 so imeli tako 74 splavov na 100 rojstev, kar je velik upad od 169 splavov na 100 rojstev v letu 2000. Število splavov je leta 2009 doseglo številko 1,3 milijona. Po besedah Mizuline pa uradne številke ne upoštevajo splavov na zasebnih klinikah ter prekinitev nosečnosti z jutranjo tabletko. Realna številka naj bi bila tako po njenem mnenju blizu šestim milijonom.

Ruska pravoslavna cerkev si že dolgo prizadeva, da bi pravico do splava omejili. V zadnjem času je Cerkev v ruski družbi tudi prevzela vidnejšo vlogo. Sicer kar 100 milijonov od 143 milijonov Rusov pripada Ruski pravoslavni cerkvi. "Upam, da bomo kmalu živeli v Rusiji brez splavov," je v ponedeljek dejal tiskovni predstavnik Cerkve Vsevolod Čaplin.