Predsednik organizacijskega in znanstvenega odbora simpozija Primož Rožman pojasnjuje, da so matične celice v Sloveniji kot metoda zdravljenja v uporabi že 20 let. Zanimanje za matične celice je veliko tako pri slovenskih zdravnikih, kot tudi pri raziskovalcih, ki pa odhajajo v tujino zaradi ustreznejšega financiranja takšnih projektov. Tako je Slovenija po njegovih besedah aktivno zamudila vlak razvoja na tem področju. "In ne samo da je zamudila. Vse, kar je bilo razvito, je uničila," poudarja.

Medtem ko slovenska znanstvenica, ki v ZDA deluje na tem področju, Tanja Dominko prejema letno med 300.000 in 400.000 dolarjev samo za raziskave v svojem laboratoriju, pa slovenske skupine, ki se ukvarjajo z raziskovanjem matičnih celic, životarijo, pojasnjuje Tamara Lah iz Nacionalnega inštituta za biologijo.

Lahova pojasnjuje, da v Sloveniji deluje na področju raziskav matičnih celic kar nekaj raziskovalnih skupin. Pred nekaj leti so povezali te skupine v Center matičnih celic, vendar pa ministrstvo za znanost po njenih besedah raziskav na tem področju ni sprejelo kot prioritetno temo.

Tako se bodo po Rožmanovih besedah težave pojavile že prihodnje leto, ko se bo bodo tudi slovenski bolniki lahko zdravili po drugih evropskih zdravstvenih ustanovah, zdravljenje pa bo financirano iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. "Beg možganov, ki je nastal zaradi takšne politike, bo povzročil, da bo tudi beg davkoplačevalskega denarja," napoveduje.

Po mnenju Lahove lahko ključni obrat na tem področju naredi vlada s tem, da umesti raziskave na področju matičnih celic med prioritete. Zato organizatorji današnjega simpozija pozivajo vlado, naj se financiranje tehnologije in razvoja na področju matičnih celic postavi med prioritete. Investicija v to področje zdravstva je v primerjavi s potencialno koristjo namreč minimalna, poudarja Dominikova.

Rožman napoveduje, da se bodo raziskovalci na tem področju v prihodnosti skušali bolj povezati in sodelovati z združenji bolnikov ter v povezavi z njimi skušali dopovedati, da je razvoj na tem področju ključen. Civilna družba bo morala stopiti v akcijo, poziva Rožman.