Kakšen pomen ima prijetje glavnega haaškega osumljenca za žrtve zločinov v BiH?

Mladić vsekakor predstavlja vse tisto, o čemer žrtve v zadnjih letih govorijo, pričajo pred nacionalnimi sodišči. Govorijo o odgovornosti vojske Republike srbske, pa tudi o odgovornosti Srbije za vojno v Bosni. Njegovi šefi so sedeli v Beogradu.

Kaj včerajšnji dan pomeni za Rekom in odnose med ljudmi v regiji?

Res je, da na sodišču še ni bilo potrjeno, da je Mladić prejemal ukaze iz Beograda. To se bo šele zgodilo.

Kot veste, je predsednik Srbije Boris Tadić govoril o tem, da mora njegova država obračunati s svojimi vojnimi zločinci. To bo gotovo ponovno odprlo vprašanje, kolikšna in kakšna je bila vloga Srbije v vojni v BiH. To pa lahko potegne za seboj tudi vprašanje odgovornosti Srbije za to, kar se je dogajalo na Hrvaškem. Mislim na tožbo Hrvaške proti Srbiji.

Trenutno Rekom po vsej nekdanji Jugoslaviji zbira podpise ljudi za ustanovitev regionalne komisije, ki bi neodvisno popisala zločine. Kako poteka kampanja, ki se bo končala 6. junija, ko bodo podpisi predani parlamentom in vladam držav, nekdanjih republik?

V BiH imamo trenutno dve kampanji. Ena je zbiranje podpisov, druga pa je zbiranje podpore politikov. Dobili smo podporo predsedstva BiH in nekaterih strank z bošnjaške in hrvaške strani, čakamo pa še na sestanek s strankami v Republiki srbski.

V drugih bivših republikah je akcija prav tako uspešna (poteka tudi v Sloveniji, op.p.). Največ podpisov pa je bilo doslej zbranih na Kosovu.

Vse o aretaciji in zaslišanju Radka Mladića si preberite TUKAJ.