"Vsakdo v Sloveniji ve, da ni mogoče zdržati v takem demografskem trendu, da vse manj zaposlenih dela za vse več upokojencev. Ni treba, da smo Slovenci zgodovinski zamudniki. Zadev se moramo lotiti pravočasno, takrat ko so še obvladljive. In takšen čas je zdaj," je v uvodu povedal predsednik vlade in se pri tem vprašal: "Ali bomo v Sloveniji vedno čakali, da pridemo na rob problema, da ga začnemo reševati? Zakaj ne bi tega počeli zdaj, ko to še ni boleče?"

Predsednik vlade je še poudaril, da iz referendumov ni nikoli delal volitev, da je njegova politika politika reform in da zanj zmaga v politiki ne pomeni zmage na volitvah. "V prvih dveh letih vladanja nam je uspelo zadržati socialno povezanost. Slovenija je do zdaj dobro prebrodila čeri krize. Gre nam dobro, seveda ne brez problemov in napak. Če bomo izglasovali pokojninsko reformo, bo to zalet samozavesti, odmevalo pa bo tudi v svetu," je prepričan Borut Pahor, ki je tudi poudaril, da je zadovoljen z dosedanjim delom, da je napovedoval gospodarsko krizo, vendar je bilo nujno potrebno rešiti odnose s Hrvaško, ker bi se lahko znašli v neugodni varnostni situaciji. Tako pa zdaj lahko po njegovih besedah v miru rešujemo gospodarske in druge probleme.

"Slovenska vlada ima vizijo izhoda iz krize, kjer skušamo ohraniti socialno kompaktnost, ko hočemo biti poleg držav, ki gredo najhitreje naprej. Trudimo se, da Slovenija ostane v isti skupini, kot sta Nemčija in Francija. Zavestno smo se odločili, da gremo v politiko socialne povezanosti, da ne bi pustili na cedilu vse generacije. Lansko leto je bilo leto strukturnih reform, letošnje in leto 2012 pa čas, da bomo lahko izšli iz gospodarske krize."

Mateja Kožuh Novak je dodala, da je treba sprejeti predlagano reformo, ker potrebujemo stabilno državo. "Ne vemo, kaj bo, če reforma pade. Strokovnjaki pravijo, da se v treh letih ne bo nič spremenilo. Prebivalstvo se stara. Reforma nam upokojencem prinaša majhne spremembe. Manj kot 527 evrov ima kar polovica upokojencev. Vsaka generacija živi dlje. Delavci so utrujeni od delodajalcev, od odnosov med njimi in delodajalci."